BLOG

Portfolyo Nedir?

Portfolyo Nedir?

Portfolyoya da diğer adıyla portföy, bir konu hakkında yapılan tüm çalışmaların toplandığı dosyalara verilen isimdir. Pek çok konuda Portfolyo hazırlanabilmektedir. Portfolyo, kelime kökeni olarak da Latince kökenli olan ve taşımak anlamına gelen portare ve sayfa anlamına gelen foglio kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

 

Portfolyo Oluşturmanın Amacı

 

Portfolyo oluşturmanın amaçları arasında en önemlisi, portfolyo sahibi kişilerin yararına olacak işlerin bir araya getirilmesidir. Kişinin daha önce gerçekleştirmiş olduğu ve kişiye katkı sağlayan edinimlerin bir araya getirildiği bu dosyalar, iş başvurularında, eğitim için alınmak istenen burslarda ve okul başvurularında ya da bireysel yetenek sergilerinde kullanılabilmektedir.

 

Kişilerin portfolyo oluşturması ve bu portfolyoları başvurularında kullanması, kişiler hakkında olumlu izlenim bırakabileceği gibi aynı zamanda kişilerin kendilerini tanıtabilmeleri için en iyi yollardan biridir. Freelance çalışma şartları için de olumlu etki yaratan portfolyo, hem işi yapacak hem de hizmet alacak kişilerin beklentilerini karşılamaları için iyi bir yoldur. Özellikle kişilerin karşı karşıya gelmediği freelance çalışma hayatı içerisinde, hizmet alacak kişinin hizmet veren kişi ya da şirketi tam anlamıyla tanıması için portfolyo kullanımı etkili bir yol olacaktır.

 

Portfolyo Nasıl Oluşturulur?

 

Portfolyo oluşturulurken, geleneksel yöntemler kullanılacağı gibi, elektronik ortamdan da yararlanılabilir. Portfolyo çalışması yağarken elektronik yolların tercih edilmesi hem sunum seçeneklerini arttırmış hem de arşivleme yolunu kolaylaştırmıştır. Elektronik portfolyo hazırlayan kişiler, gerek gördükleri zaman bu portfolyo üzerinde güncelleme de yapabilirler. Ancak kitapçık ya da katalog şeklinde hazırlanan klasik portfolyoseçeneklerinde güncelleme yapmak için kitapçığın en baştan hazırlanması ve bastırılması gerekmektedir.

 

Portfolyo hazırlayan kişilerin, portfolyo dosyaları içine sadece geçmişte yaptıkları işleri koymuş olmaları yeterli olmayacaktır. Portfolyo hazırlığında bu dosyaya eklenebilecek kapak ve CV bölümleri, portfolyonun ciddiyetini de arttıracaktır. Kişilerin kendileri hakkında yazmak isteyecekleri kısa bir öz geçmiş ile de etkilemek istedikleri kişi ya da kurumların dikkatini çekmeleri daha olası olacaktır.

 

Kişiler kitapçık ya da dosya şeklinde portfolyo hazırlamak istiyorsa, bunun için hazırladıkları sayfaları doküman olarak almaları ve hem şeffaf hem de kırışık olmayan ve düzenli görünen dosyaların içerisinde sergilemeleri gerekmektedir. Elektronik olarak hazırlanabilecek portfolyo dosyaları için ise PDF, Word ya da PowerPoint sunumları tercih edilebilir. Aynı zamanda kişilerin aktif olarak kullandıkları bir blog sayfalarının olması, internet sitesine sahip olmaları ya da sosyal medya üzerinden bir platformda yetilerini sergiliyor olması da portfolyo sayılabilir.

 

Portfolyo Oluştururken Dikkat Edilecekler

 

Portfolyo oluştururken dikkat edilecek pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurların başında elbette bu portfolyonun düzenli ve dikkate değer olması gerekmektedir. Kişilerin hazırlayacakları portfolyolar öncelikle kendilerine daha sonra da bu portfolyoyu verecekleri kişi ya da kurumlara olan saygılarını ifade etme biçimleridir. Portfolyo oluştururken şu unsurlara dikkat edilebilir:

 

Hedef Açıklama: Kişilerin hazırladıkları portfolyoların hazırlanış amacı tam olarak anlaşılmalıdır. Özellikle bu portfolyoları inceleyen kişiler, portfolyo hazırlayıcılarının hedeflerini tam olarak anlamalı ve koyulan hedeflerin ne kadarının gerçekleştirileceği hakkında da belirli bir fikre sahip olmalıdır. Belirli bir hedefi olmayan portfolyoların ciddiye alınmama olasılığı daha yüksek olacağı gibi inceleyen kişi ya da kurumların aklında da olumlu ve net bir profil bırakılmamasına sebep olacaktır.

 

En İyi İşler: Portfolyo hazırlayan kişiler bu dosyanın içerisine, kendilerinden emin oldukları en iyi işlerini koymalıdırlar. Kişilerin, fazla görünmesi amacıyla, tüm işleri bu dosyaya koymaları hem kötü tecrübeye sahip oldukları işlerin olumsuz intiba bırakmasına sebep olabilir hem de gereğinden uzun portfolyolar inceleyen kişileri sıkabilir. Bu sebeple portfolyo hazırlayan kişiler bu dosyanın içine üçten fazla iş koyarak tecrübeli olarak görülmeli, ondan az iş koyarak karşılarındaki kişileri sıkmamalıdır.

 

Proje Süreci: Portfolyo hazırlamak, tahmin edilebileceği üzere oldukça zorlu bir sürece de dönüşebilir. Kişilerin yeterli olduğuna emin oldukları bir portfolyoyu hazırlayabilmeleri için belki de onlarca deneme yapılması gerekmektedir. Ancak her zaman yapabildiğiniz işlerinizi de göstermenize gerek yok. O portfolyoyu hazırlama sürecinin de dosya içinde yer alıyor olması hem samimi bir izlenim yaratacak hem de kişinin işinde ne kadar titiz ve dikkatli olduğunu da ortaya koyacaktır.

 

Projede üstlenilen Roller: Belli başlı projelerde, kişilerin tek başlarına çözdükleri konular ne kadar önemliyse, ekip çalışması içerisinde göstermiş oldukları uyumluluk da o kadar önemli olmaktadır. Özellikle bir işe alım görüşmesinde, kişilerin ekibin geri kalanı ile anlaşıp anlaşamayacağına da dikkat edilir. Bu sebeple, daha önceden göre alınan büyük çaplı işlerde üstlenilen roller ön plana çıkarılabilir. Kişinin ekip ruhu taşıdığını göstermesi için bir grup içerisinde hem kendi işini layığıyla yerine getirdiğini hem de ekip ihtiyaçlarını karşıladığını anlatabiliyor olması gerekmektedir.

 

Çalışmaların Sonuçları: Kişilerin bir çalışma içerisinde bulunurken aldığı pozisyonlar kadar, o çalışmanın nasıl sonuçlandığı da önem taşımaktadır. Bir süre sonra gidilen yol değil, varılan yer önemli hale gelecektir. Sonuç olumlu ise, yol sırsında yaşanan zorlukların önemi de kalmaz. Bu sebeple kendini tam anlamıyla anlatabilmek isteyen kişilerin, hazırladıkları portfolyo dosyası içerisine, bulundukları işlerin sonuçlarını da eklemeleri olumlu bir etki yaratacaktır.

 

Portfolyo Kitlesini Belirleme: Bir ürünü satmanın ve tercih edilebilir duruma getirmenin en iyi yollarından biri hitap edilen kitlenin iyi analiz edilmesidir. Burada pazarlanan ve tanıtımı yapılan ürün kişinin yetenekleri ve edinimleri olduğu için, portfolyo hazırlayan kişi, hitap edeceği kitlenin özelliklerini ve ihtiyaçlarını belirlemelidir. Ayrıca portfolyo hazırlarken herkesin anlayabileceği bir dilin seçiliyor olması da portfolyonun yaygınlaşmasının önünü açacaktır. Böylece portfolyo hazırlayan kişi, düşündüğünden daha büyük bir etki alanı yaratarak daha fazla kişi ve kuruma ulaşabilir.

 

Teknik Özellikleri Önemseme: Bir portfolyonun içeriği kadar sahip olduğu teknik özelliklerin gelişkinliği de portfolyunun dikkat çekiciliği açısından önem taşımaktadır. Portfolyo hazırlamak için interaktif ortamda geliştirilmiş pek çok uygulama ve internet sitesi de bulunmaktadır. Portfolyonun görsel olarak ilgi çekici olması, portfolyonuzu inceleyen kişi ya da kurumların aklında kalmanıza da etki edecektir.

 

Her Duruma Hazırlıklı Olmak: Portfolyo hazırlandıktan sonra, bu dosyanın sunulacağı kişi ya da kurumların çalışma prensipleri birbirinden farklı olabilir. Kimi kişi ve kurumlar sadece elektronik ortamda ilişki kurarken bazıları da fiziki görüşmelerde bulunmak istemektedir. Bu sebeple, hazırlanan portfolyo dosyalarının hem elektronik ortam da hem de fiziki olarak birer kopyasının olması, kişilerin her duruma hazırlıklı olmalarını sağlayacaktır.

 

PR Fırsatlarını Değerlendirmek: Portfolyo hazırlamak için geliştirilmiş olan Behance, Carbonmade, Squarespace gibi platformlar aslında bir sosyal paylaşım ve pazar ağı özelliği de göstermektedir. Kişiler bu platformları kullanarak portfolyolarını hazırlayacakları gibi, sahip oldukları profiller üzerinden de dünya çapında milyonlarca kişi tarafından görüntülenebilir ve bu kişilerden pek çoğu ile de iletişime geçme yolunu elde etmiş olurlar. Bu sebeple, kişiler bu platformları sadece bir kez kullanabilecekleri kanallar olarak değerlendirmemelidir. Aynı zamanda portfolyoların, dünya üzerinde popüler olan sektörlerde kullanılan İngilizce ya da Rusça gibi dil seçeneklerinin de bulunuyor olması, kişinin PR yapabilmesi için çok fazla kanala sahip olması anlamına da gelecektir.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder