BLOG

Sosyal Medya Görsel Boyutları

Sosyal Medya Görsel Boyutları

Tanıtım, satış ve pazarlama alanında yüksek oranlara sahip olan sosyal medya içerikleri, İnstagram, facebook, twitter, linkedln, youtube, pinterest ve tumblr üzerinden sosyal medya görsel boyutları düzenlemelerine sahiptir. Doğru görsel ve video boyutu yüklenerek 2020 standartlarına göre uyumlu içerik hazırlamanız gerekmektedir. Sosyal medya boyutları, hızlı şekilde değişen ve düzenli olarak gelişen görsellere sahiptir. 2020 yılında yeni boyutlar düzenlenerek, sosyal ağlar  alanında görsel boyutların piksel ayarlamasına göre yapılması işlem sürecinin kısalmasını sağlayacaktır.

Marka tanıtım, haber güncellemesi, caps ayarlamaları, görsel içerik ve videolu sunumlarda piksel ayarlamaları, görselin çerçeveye tamamen sığmasını aynı zamanda kaliteli bir görünüm oluşturmasını sağlamaktadır. Hızlı kaydırma alanı olan Anasayfa üzerinden markanızın görsellerinin hemen açılması ve hedef kitleye ulaşması için özenli bir çalışma gerekmektedir.

Piksel ve çözünürlük nedir; İnsan gözünün ayırt edeceği en küçük birim olarak, Picture Element kelimesinin türetilmiş ismidir. Yazılama, video ve fotoğrafların dijital ekran üzerinden yansıtılması ‘’dot’’ noktalar üzerinden piksellerin farklı şekillerde dizilerek bütün görseli oluşturmasıdır. Bir inç 2,54 cm’dir. İnç başına düşen görsel PPI olarak değerlendirilmektedir.  Örneğin bir çözünürlük ifadesinde 1940 x 1080 çözünürlük ifadesi 1940 yatay- 1080 dikey eksenli pikseli ifade etmektedir. Piksel ne kadar dijital ekrana uyumluysa görüntü o kadar kaliteli ve yüksek çözünürlükte ekrana yansıtılacaktır.

Facebook Görsel Boyutları

Facebook sosyal ağlar alanında en eski medya türlerinden biri olmayı başarmıştır. Cep telefonu, tablet ve bilgisayar üzerinden piksel değerleri aynı görünmemektedir. Bu nedenle doğru piksel ayarı yapılarak, görselin her cihazda kaliteli bir görünüme sahip olması sağlanmalıdır. Sosyal medya görsel boyutları, fotoğraf, video, profil fotoğrafı ve etkinlik paylaşımlarındaki görselleri içermektedir. Genel boyut, profil fotoğrafı ve paylaşım fotoğrafları boyutları farklı olmalıdır.

Facebook Profil fotoğrafı boyutları; Profil fotoğrafı boyutları 180x180 px olmalıdır. Bilgisayar üzerinden 170x170 px görüntü sağlarken bu boyutlar, telefon üzerinden 128x 128 piksel ayarına düşecektir.

Facebook fotoğraf boyutları; Paylaşılan fotoğraf boyutlarında 1200x 630 piksel ayarlaması yapılmalıdır. Kare format özelliği için 1200x 1200 piksel tercih edilmelidir. Görselin feed üzerinden genişliği 470 ise sayfanızda 504 piksel genişliğinde görünecektir.

Facebook hikaye fotoğraf boyutları; Facebook yeni uygulama yöntemlerinde hikayede kullanmaktadır. Hikayede kullanılacak boyutlar 1080x 1920 piksel değerinde olmalıdır. Aynı zamanda 9:16 oranına da uyumlanmalıdır.

Facebook işletme sayfası profil resimleri; işletme sayfası profil resimleri için kullanılan piksel değer 180 x 180 olmalıdır. 32 x 32 boyutlarında görünecek profil resimleri fotoğraf sayfasında 170 x 170 piksel ve akıllı telefon üzerinde 128 x 128 olarak görülecektir. Logo ve amblem paylaşımlarında da bu piksel değerlerinin kullanılması için kareye sığacak şekilde kırpma işlemi yapılmalıdır.

Facebook paylaşım bağlantıları görsel boyutları; 1200 x 628 piksel olarak kullanılmalı, kare fotoğraf beslemede minimum olarak 154 x 154 piksel şeklinde düzenlenmelidir. Dikdörtgen fotoğraflar için 470 x 270 piksel kullanılmalı, sayfada minimum 484 x 252 oranında piksel olarak görülmektedir. Kara, dikdörtgen ve bağlantı fotoğrafları bu şekilde düzenlenmelidir.

Facebook Genel Boyutları

 • Facebook kapat görüntüsü güvenli alan şablonu 851x 315 piksel değerindedir.
 • Dikdörtgen paylaşımlarla kare paylaşımlara dikkat edilmelidir.
 • Hedef kitlenizin sosyal medya platformu üzerinden paylaşımlarınızı doğru görmesini istiyorsanız, masaüstü ve cep telefonu görsel boyutlarını ayarlamanız gerekmektedir.
 • Görüntü yönergeleri akıllı telefonlarda genel profil fotoğrafları akıllı telefonlarda 24 piksel, kapak fotoğrafları piksel 196 piksel görünmektedir.
 • Görüntü yönergesi en az 180x 180 boyutlarında olmalıdır.

Görsel boyut değeri Facebook lite; Facebook lite görsel boyutları; 32x 32 piksel değerinde olmalıdır. Facebook lite ve normal kullanım için ayarlar ona göre yapılmalıdır. Ancak ayarlamaların her yere uyması imkansız olacağı için görseller lite üzerinden piksel değeri düşürecek şekilde ayarlanmalıdır. Boyutlar sosyal medya hesaplarına göre farklı görünebilir, cihazlara göre piksel değerleri hesaplamalarla denk düşmeyebilir. Bu nedenle bütün sosyal medya içeriklerini genel hatlarıyla oluşturmak faydalı olacaktır.

Küçük resimler facebook üzerinden 32x 32 olarak görülecektir. Masaüstü 170x 170 piksel ve akıllı telefon uygulamalarındaki görüntü özellikleri 36x 36 piksel değerinde olmaktadır. İşletme sayfası görüntüleri bir kareye sığacak şekilde kırpılmalı ve bu düzenlemeler üzerinden piksek ayarları yapılarak paylaşılmalıdır.

Twitter Görsel Boyutları

Duyarlı resim alanı kapak fotoğrafları ve profil fotoğrafı üzerinden değişiklik göstermekte olan twitter, görsel boyut düzenlemelerinde de farklılık göstermektedir. Fotoğraf ve videoların piksel değerleri, cep telefonu ve masa üstü değerlerinde farklılık gösterir. Genel boyut şablonu ve kapak fotoğrafı güvenli kurulum şablonu, JPG, PNG ve GIF formatında paylaşımlar olabilmektedir. Genel olarak yükselen fotoğraf ve video formatları 5 MB üzerinde olmamalıdır. Twitter görünmez alan değeri 70 pikseldir. Bu nedenle paylaşımlarda ve profillerde 70 piksel değerindeki açıklıkların yaşanmaması için kapat, profil ve paylaşım fotoğraf piksel değerlerinin iyi ayarlanmadı, duyarlı resim alanı üzerinden 450 piksel olarak düzenlenmesi önemlidir.

Twitter Kapak Fotoğrafı Görsel Boyutları; görsel boyutlar JPG, PNG ve GIF üzerinden oluşturulmalı, önerilen boyut değerleri de kapak fotoğraf boyut şablonuna uymalıdır. 1500x 500 piksel önerilen boyutlardır. Dosyalar 5 MB’dan fazla olmamalıdır aynı zamanda fotoğraf ekrana tam sığacak şekilde düzenlenerek, formatları JPG, GIF ve PNG dışında olmamalıdır.

Twitter Profil Fotoğrafı Görsel Boyutları;Fotoğraflar 200x 200 piksel olarak görüntülenmektedir. 1:1 oranıyla uyumlu olarak düzenlenmiştir. Genel görsel boyutları üzerinden 400x 400 piksel profil fotoğrafları için yeterli olacaktır. Format olarak JPG, PNG ve GIF formatı seçilmelidir. Profil fotoğrafları genel boyutları için kare fotoğrafların seçilmesi ve piksel değerinin cihazlar üzerindeki uyumuna da dikkat edilmelidir.

Twitter Paylaşım Görseli Boyutları; Paylaşım görseli genel boyutları 1024x 512 piksek değerinde olmalıdır. Twitter genel boyut düzenlemelerinde 5 MB dosyalarla uyumludur. 5 MB üzerindeki dosyaları yükleyemeyeceğiniz gibi büyük dosya yüklemelerinde piksel değeri otomatik olarak düşecektir.

Twitter Fotoğrafın Boy; 1104 x 736 piksel boylarında olması gereken twitter fotoğraf boyutları, kullanıcıların işletme görsellerinde piksel kaybı yaşamamasında etkili olacaktır. Kaliteli bir paylaşım yapmak için ilk olarak görünmez alanı hesaba katmak daha sonra güvenli alan üzerinden paylaşım yapmak faydalı olacaktır.

Twitter Duyarlı alan üzerinden yapılan paylaşımlar genel hatlarıyla 450 pikseldir. Masaüstü olarak kullanılmayan twitter, genel olarak cep telefonu üzerinden düzenlemeler yapılması gereken bir kullanım alanına sahiptir. Kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı görselleri ayarlandıktan sonra 70 x 70 piksek olarak görünmez alan hesaba katılmalıdır. Kötü bir görünüm olmaması için piksel değerleri, güvenli alan ve görünmez alan hesaba katıldığında twitter piksel şablonuna uygunluk sağlanmış olacaktır. Sosyal medya görsel boyutları, her sosyal ağ için farklılık taşımaktadır. Düzenlemeleri cep telefonu ve bilgisayara göre yaparken, piksel değerlerinin düşme olasılıkları da hesaba katılmalıdır.

Twitter Genel Boyutları

 • Kare görüntü formatı kullanılmalıdır.
 • Maksimum görsel boyut yönergesi üzerinden 2 MB’e yer verilmelidir.
 • İzlenecekler yayın içi ve sayfanızda görsel değerlerinin iyi görünmesi için profil fotoğraflarınızın en iyi çözünürlük değerinde olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ziyaretçilerinize iyi bir profil izlenimi için büyüleyici bir görsel hazırlamak faydalı olacaktır.
 • Masaüstü boyutlarda 506x 253 piksel boyutları kullanılmalıdır.
 • GIF’lerde maksimum 15 MB doya boyutu tercih edilmelidir.
 • Genişletilmiş görünen görseller 1024x 512 piksel değerlerinde olmalıdır.
 • İOS ve Android sistemler üzerinden 4 görüntüye kadar fotoğraf atabilme imkanı bulunmaktadır.
 • Genişletilmiş görseller üzerinden minimum piksek değeri 440x 220 ( 2: 1 oran) kullanılmaktadır.

Fotoğraf görsel boyutları için önerilen değer her zaman 1.500 x 500 piksel olabilmektedir. Resimlerin yaratıcı olması, videoların donmadan izlenmesi için piksel değerinin büyük bir ölçüde faydası dokunacaktır. Mümkün olan en yüksek çözünürlük olarak değerlendirmemek, sosyal medya görsel seçeneklerini de dikkate alarak resim ve videoları yüklemek önemlidir.

İnstagram Görsel Boyutları

İnstagram şu an dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya ağları arasında yer almaktadır. Günlük olarak 300 milyon kullanıcısı olduğu saptanmış olan uygulamada, reklam ve tanıtım alanında geniş seçenekler sunulmuştur. Fotoğraf, hikaye ve vide paylaşımlarında kullanılacak görüntü seçenekleri, sosyal medya görsel boyutları yönergesine uymalıdır. Anasayfa yayınlarında kullanılacak olan görsel boyutlarla, hikaye ve profil fotoğrafında kullanılacak görsel değerler aynı olmamalıdır. Görsel reklamları ve yatay görsel oranları manzara, profil ve video seçeneklerine göre ayarlanmalı, instagramın çoğunlukla cep telefonu üzerinden kullanıldığı da unutulmamalıdır.

Kare, yatay ve tam ekran görsel değerleri ayarlandıktan sonra, önerilerin piksel değerleriyle güzel bir tanıtım alanı oluşturulabilecektir. Reklam türleri için doğru resim kullanılması, dış mekan ve iç mekan özelliklerine göre panoramik çekim özellikleri de ayarlanmalıdır. Dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olarak, reklam değeri yüksek bu alanda cihazlara uyumluluk önemlidir. Mükemmel bir instagram tanıtımı için reklam boyutlarına ve fotoğraflara dikkat edilmelidir.

İnstagram Genel Görsel Boyutları;en ve boy oranı olarak 9: 16 değeri kullanılmalı ve en fazla 4 GB değerinde dosyalara yer verilmelidir. Önerilen çözünürlük değeri genel olarak 1080 x 1920 boyutlarıdır. Minimum değer olarak da 600 x 1067 piksek tercih edilmeli, reklam ve profil paylaşımlarına göre genel yönergeye uyulmalıdır.

İnstagram Yatay Görsel Boyutları; Fotoğraf ve vide paylaşım uygulaması olarak JPG ve PNG dosya biçimleri kullanılmaktadır. İnstagraam üzerinden önerilen yatay resim boyutları 1200 x 628 piksel değerindedir. Önerilen en boy oranı ise 1,9.1 oranları ayarlanmış maksimum dosya biçimi 30 MB olarak düzenlenmiştir. Eğer videolarınızda veya fotoğraflarınızda altyazı kullanıyorsanız bunun için 2.200 karakter ile 125 önerilerine dikkat etmelisiniz.

İnstagram Kara Görsel Boyutları; yatay değil kare görsel kullanmak istiyorsanız, önerilen piksel değeri 1080 x 1080 olmalıdır. Minimum kare  resim reklam boyutu olarak 600 x 600 piksel olarak ayarlanmalı aynı zamanda en boy oranı da 1: 1 olarak düzenlenmelidir. Kare fotoğraf paylaşımlarınızda fotoğrafların kırpılıp kırpılmadığına dikkat edilmelidir.

İnstagram Dikey Görsel Boyutları; Dikey görsellerde özellikle teknik özellikler, oran ve çözünürlük oranlarına bakmak gerekmektedir. Görsel boyutların iyi ayarlanması, güzel fotoğraf paylaşımları için oldukça önemlidir. Dikey fotoğraflarda minimum dikey değer 400 x 750 piksel ve reklam boyutu 1080 x 1350 piksel olmalı, en boy oranı da 4: 5 olarak ayarlanmalıdır.

İnstagram Video Reklamları; Video reklamlar için manzara görüntüsü ve profesyonel çekim görüntülerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Görüntülerin doğal ve güzel görünümleri için yatay, dikey ve kare olmaları aynı zamanda format saniye değerinin de iyi ayarlanması gerekir. Video reklamları için oranların iyi saptanması, video özelliklerine göre değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

İnstagram Yatay Video reklam özellikleri

 • 30 fps değerinde olmalıdır.
 • Önerilen video boyutu maksimum 4 GB olmalıdır.
 • Tüm formatları için geçerli olan yayın saniyesi 120’dir.
 • MP4 ve MOV video formatlarında paylaşım yapılmalıdır.
 • Minimum çözünürlük 600 x 315 piksel olmalıdır.
 • En boy oranı olarak 1: 91: 1 olarak ayarlanmalıdır.

İnstagram Dikey Video Reklamları

 • Minimum çözünürlüğü 600  750 piksel değerinde olmalıdır.
 • Reklam özellikleri için uygun boy oranı 4: 5’tir.
 • Mp4 ve Mov video format özelliklerine göre düzenlenmelidir.
 • Videoların en fazla 120 saniye içeriğinde olması gerekmektedir.
 • Dikkat edilerek yapılan dikey video paylaşımlarında reklamlar kusursuz görünecektir.

İnstagram Hikaye Görsel Boyutları

 • GIF, işaret araçları ve çıkarmalarla instagram görsel boyutları için gerekli olan piksel değerleri 1080 x 1920 piksel değerindedir.
 • En boy oranı olarak 9: 16 değerinde kullanılmalıdır.
 • Hikayelerde genel çözünürlük oranı 600 x 1067 piksel olmalıdır.
 • JPG ve PNG biçimleri kullanılmalıdır.
 • Hikaye paylaşımlarında 30 MB resim boyutları maksimum değer olarak gösterilmiştir.

İnstagram Hikaye Video Reklam Boyutları

 • Reklam video boyutları için minimum 720 piksel çözünürlük gerekmektedir.
 • Tüm formalar MP4 ve MOV olarak ayarlanmalıdır.
 • Önerilen çözünürlük değeri olarak 1080 x 1920 piksel düzenlemesi yapılmalıdır.
 • Maksimum video boyutu olarak 4 GB dosya kullanılmalıdır.
 • En boy oranı olarak 9: 16 değerinde kullanılmalıdır.

İnstagram Carousel Reklam Boyutları; Geniş bir kullanım seçeneği sunan döngü yani carousel reklam boyutları, fotoğraf ve videoların art arda yayınlanmasına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle reklam tanıtımlarında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Resim ve video boyutları farklılık gösterir.

İnstagram döngü resim  boyutları; JPG ve PNG formatıyla 30 MB görüntü boyutu kullanılmalıdır. Bu görüntü formatı maksimum kart başına değerdir. 2 ile 20 resim kullanılmalıdır. En ve boy olarak 1: 1 değeriyle çözünürlük değeri 1080 x 1080 piksel olmalıdır.

İnstagram döngü video reklam boyutları; Döngü reklam carousel video reklamlarında 10 vide kullanımına imkan verilmektedir. Maksimum video değerinin 4 GB olması gerekmektedir. 60 saniyelik video özellikleri yeterli olacaktır. Aynı zamanda en boy olarak 1: 1 oranıyla birlikte minimum çözünürlük değeri 600 x 600 piksel olmalıdır. MP4 formatı kullanılmalı, maksimum değer olarak da 1080 x 1080 piksel kullanılmalıdır.

İnstagram üzerinden yapılan paylaşımlarda en, boy ve çözünürlük değerlerine dikkat edildiğinde görseller çok iyi yansıtılacaktır. Video ve resim değerlerinin düzenli olarak yayınlanması için markanızın kitlesine ulaşmanın en kolay yöntemlerinden biri carousel( döngü) video veya resim özelliklerini kullanmak olacaktır.

Linkedin Görsel Boyutları

Dünyanın en büyük profesyonel ağı olarak kullanılmakta olan Linkedin, sosyal medya görsel boyutları üzerinden değerlendirmelerin iyi yapılması ve paylaşımlarda özenli olunması gereken ağlardan biridir. 467 milyon kayıtlı kullanıcısı olan bu profesyonel ağ üzerinden profil fotoğrafı paylaşımlarının da görsel boyutlara göre iyi düzenlenmesi önemlidir.

Görüntü türleri olarak JPG, PNG ve GIF kullanılmakta, maksimum dosya boyutu ise 10 MB olarak düzenlenmektedir. Minimum piksel değerinin 200 x 200 piksel olması aynı zamanda maksimum değer 400 x 400 ile 20.000 x 20. 000 piksel değere sahip olmalıdır. Profil görsellerinin oldukça önemli olduğu Linkedin arka kapat, profil kapağı ve şirket logosu alanları profesyonel bir şekilde düzenlenmelidir. Görüntünün sağlıklı görünmesi için cep telefonu ve masaüstü görsel piksel değerlerinin de hesaba katılması, görüntü formatına mutlaka uyulması güzel bir görsel alan sunumu için yeterli olacaktır.

Linkedin şirket logosu görsel boyutları; Şirket logosu görsel boyutları olarak minimum değer 300 x 300 piksel değerinde ve önerilen boyut olarak kullanılmalıdır. 300 x 300 boyut üzerinde olan fotoğraflar kötü bir görünüm sunacaktır. Aynı zamanda maksimum kare düzen 4 MB olarak ayarlanmalı, logonun güzel görünümüne katkı sağlanmalıdır. Görüntü türleri olarak GIF, JPG ve PNG görsel dosya türleri kullanılmalıdır.

Linkedin Kare Logo görsel boyutları; Kare logo görsel boyutlarında PNG, JPG ve GIF formatları kullanılabilmektedir. Maksimum 2 MB kullanılmalı ve 60 x 60 piksel olarak yeniden boyutlandırılmalıdır. Görsel alana sığdırmak için boyutları bu şekilde düzenlemek, logonun güzel görünmesini , piksel değerinin de olduğu gibi görünmesinde büyük katkı sağlayacaktır. 

Linkedin Şirket Kapağı Görsel boyutları;Önerilen şirket kapağı resmi 1536 x 768 olmalıdır. Linkedin sosyal medya görsellerinde kullanılması gereken minimum 1192 x 220 piksel ve maksimum 4 MB ile PNG, JPG, GIF görüntü formatları kullanılmalıdır. 1400 x 425 piksel olarak genel görünüm kalitesi bulunmaktadır. Şirket kapağı için gerekli olan görsel boyutlar ayarlandığında cihaz üzerine bu değerler üzerinden yansır.

Linkedin Banner Resmi boyutları; Banner bölümü ziyaretçilerin en çok gördüğü ve dikkat çektiği alandır. Bu nedenle ziyaretçilerinizin markanızın aktif olduğunu görmesi için burayı düzenlerken görsel yönergelere uymanız önemlidir. Minimum piksel değeri olarak 646 x 220 olmalıdır. Maksimum 2 MB ve yatay düzen kullanılmalıdır.

Linkedin paylaşılan resim ve bağlantı boyutları

 • Paylaşılan resim ve bağlantı boyutları için önerilen 1104 x 736 pikseldir.
 • Resim ve bağlantılarda JPNG, GIF ve JPG türleri kullanılmalıdır.
 • Görüntüler genel olarak 552 x 289 piksel olarak görünür.
 • Blog ve makale yayınlarında kullanılması önerilen maksimum boyuttur.
 • Mobil cihazlar üzerinden dikey olarak kırpılmış görünme ihtimali olmaktadır.

 

Pinterest Görsel Boyutları

Pinterestsosyal medya görsel boyutları, sayfa trafiklerinin yönlendirilmesi için kullanılan ağlardan biridir. Yoğun fotoğraf paylaşımının olduğu bu alanda görsellerin iyi ayarlanması ve piksel değerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. İlk evrede profil resmi için kullanılan 165 x 165 boyutlarına dikkat edilmelidir. E posta üzerinden fotoğraf yüklemeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Sosyal medya boyutları için pinterest en fazla 10 MB yüklemeye izin vermektedir. Profil fotoğrafları için JPG ve PNG özelliklerini kullanmalısınız. Ayrıca ana sayfa görünümünde görsel boyutlarınızın 32 x 32 piksel görüntü değeri olacaktır. Profil resmi ve görsel paylaşım resmi boyutlarına göre kaliteli paylaşımlar yapabilirsiniz.

Pinterest görsel boyutlar yönergeleri; Karttaki pimlerinin 236 piksel olarak görünmesi ve yükseklik ölçülerinin de ayarlanması gerekmektedir. Genişletilmiş pimler minimum değer olarak 600 piksel genişliğinde olmalıdır. Aynı zamanda 2: 3 ile 3, 5 en boy oranına sahip olan görsellerin kullanılması gerekmektedir.

Pinterest Pano görsel boyutları; Pinterest üzerinden pano oluşturmak fotoğrafların hedef kitleye çekici gelmesini sağlayacaktır. Genel pano görsellerinizi 222 x 150 piksel büyük ve küçük resim düzenlemelerine göre yapmanız gerekmektedir. Küçük resimler için 55 x 55 piksel boyutlarını tercih edebilirsiniz.

Pinterest anasayfa görsel boyutları anasayfa görsel boyutları üzerinden 165 x 165 piksel görüntü sunmaktadır. En fazla 10 mb değer kabul edecektir. Görüntü türlerini seçeceğiniz JNG veya PNG özellikle görüntünün kalitesini belirlemektedir. Geniş bir kullanıcı ağı olan sosyal medya aracında, kullanıcıların kare fotoğraf ve dikey fotoğraf paylaşımlarında dikkat etmesi gerekmektedir. Pano üzerinden yapılan görsel paylaşımlar için minimum değerle maksimum değer üzerinden profil fotoğrafı, arka plan ve pano resimleri seçilmelidir.

Youtube Görsel Boyutları

Youtube dünya üzerinden 1 milyardan fazla kullanıcının yer aldığı en çok paylaşımın yapıldığı mecralardan biridir. Video paylaşımlarının en çok üzerinde durulduğu alanda, görsel ve piksel değerleri oldukça önemli bu alanda kullanılacak boyutlar kanalınızın işlevini de artırmaktadır. Youtube sosyal medya görsel boyutları alanında kanal profili, video profili ve video paylaşımları için gerekli olan düzenlemeleri yapmanız, kaliteli bir sayfa oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Kalan kapağı fotoğrafları ve profil fotoğrafları için önerilen boyutların kullanılması görüntünün düzenlenmesinde etkili olacağı gibi sayfanızın da kalitesi artıracaktır. JPG, BMP, GIF ve PNG görüntü türlerini kullanabileceğiniz Youtube kanalınızı sevilen ve güvenilen bir sayfa haline dönüştürmeniz piksel değerlerine uyarsanız çok kolay olacaktır.

Youtube Kanal Resmi boyutları; kanal resmi boyutları için maksimum 4 MB dosya boyutuna izin verilmektedir. Görüntü türleri olarak PNG, BMP GIF ve JPG kullanabilirsiniz. Farklı cihazlara göre platform ayarlamalarını yaparken logo ve metinler için 1546 x 423 piksel kullanmalısınız. Web ve mobil alan için önerilerin piksel değeri ise 2560 x 1440 piksel olmalıdır.

Youtube Kanal Profil Resmi Boyutları; Kanal profiliniz için en uygun önerilen değer 800 x 800 pikseldir. 98 x 98 piksel görüntüleneceği için bu değerleri kullanılarak profil fotoğrafı oluşturabilirsiniz. Boyut özellikleri web ve mobil alanda farklılık gösterecektir.

Ekran Ve Cihaz Boyutlarına Göre Piksel

 • TV ekran üzerinden youtube 2, 560 x 1, 440 piksel
 • Tablet ekran üzerinden 1, 546 x 423
 • Masaüstü ekran üzerinden 507 piksel ve 2, 560 x 423
 • Mobil ekran üzerinden 1, 546 x 423

Youtube video görsel boyutları; FULL HD ekranlar için boyutlar 1, 280 x 720 piksel olmalıdır. Aynı zamanda video en boy oranının 16: 9 olarak ayarlanması gerekmektedir. Minimum HD değeri olarak 1280  x 720 değerine sahip olması gerekir. Video yüklemeleri bu değerler üzerinden yapmalı, ekran boyutlarına göre içerik yüklemelerinin piksel değerlerine dikkat edilmelidir.

Youtube kullanıcıları güvenli alan üzerinden piksel değerinin düzenlenmesiyle izleyicilerin mobil ve web alanında sağlıklı video izleme ve profil ziyaretleri gerçekleştirme seçeneğinin olmasını sağlayacaktır.

Tumblr Görsel Boyutları

Dünya üzerinde 144,7 milyardan fazla görsel bulunan blog sayfası, sosyal medya görsel boyutları için de dikkate alınarak paylaşım yapılması gereken alanlardan biri olmuştur. Sosyal ağlar üzerinden estetik görsellerin oluşturulması için kullanılan boyutlar profil resimleri, görsel paylaşımlar üzerinden ayarlanmalıdır. Sosyal medya görselleri için kullanılan BMP, JPG GUF ve PNG  görüntü türlerine sahiptir. GIF paylaşımlarına göre görsel boyutları düzenlenmesi maksimum 10 MB resimler paylaşılmalıdır. Animasyon ve resim boyutları farklılık göstermekte, 2020 güncellemelerine göre piksel değerleri de değişebilmektedir.

Tumblr görsel boyut yönergeleri;maksimum değer olarak 1.280 x 1. 920 boyutları kullanılmalı önerilen boyutlar ise 500 x 750 olarak ayarlanmalıdır. Animasyon ve GIF özelliklerine göre 3 MB altında olan paylaşımlar yapılmalı aynı zamanda 540 pikselde maksimum olarak düzenlenmelidir. Ziyaretçilerin en çok dikkat ettiği görsel düzenlemelere uyulması oldukça önemli olacağı gibi sosyal medya alanında piksel değerlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Görsel paylaşım boyutları Tumblr; 500 x 750 görsel paylaşım boyutları üzerinden minimum değerin 128 x 128 piksel olması gerekmektedir. Profil paylaşımları ve görsel paylaşımlara göre boyutlar düzenlenir. Özelleştirilmiş paylaşım alanlarında kullanılacak boyutlar genel olarak bu piksel değerleri üzerinden oluşturulmalıdır. Kullanıcıların mobil alan web alana göre görsel olarak piksel kayıpları yaşamamaları aynı zamanda kötü görüntülerin oluşmaması için önemlidir.

 

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder