BLOG

İşlemci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İşlemci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Teknoloji, artan üretkenlik hedefleri, daha hızlı internet ve daha fazla cihazla, nereye gidersek gidelim hıza olan ihtiyacı yarattık. Anında sonuç almaya alışkınız ve hayatımız boyunca çoklu görevlerimizi gerçekleştirirken cihazlarımızın isteklerimize yetişmesini bekliyoruz. Bilgisayar işlemcileri ve saat hızları, yüksek performanslı, hızlı teknolojiyle en çok ilişkilendirdiğimiz iki özelliktir.

Bilgisayar işlemci hızı (CPU hızı), bilgisayarları karşılaştırırken dikkate alınması gereken en önemli unsurlardan biridir. CPU genellikle bilgisayarınızın "beyni" olarak adlandırılır, bu nedenle düzgün çalışmasını sağlamak bilgisayarınızın uzun ömürlülüğü ve işlevselliği için çok önemlidir. İyi bir işlemci hızını neyin oluşturduğunu anlamak, bir işlemcinin tam olarak ne yaptığını ve bileşenlerinin bilgisayarınızın işlevselliğini iyileştirmek için ne yaptığını anlamakla başlar.
İşlemcinizi neyin hızlı kıldığına, çekirdeklere karşı saat hızlarına, onları neyin önemli kıldığına ve yeni bir bilgisayar satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine ilişkin ayrıntıları inceleyelim.

PC işlemcisi nedir ve ne işe yarar?


Merkezi işlem birimi veya CPU, bilgisayarınızın kurulu tüm uygulamalar ve programlarla etkileşime girmesini sağlayan bir donanım parçasıdır. Bir CPU, programın talimatlarını yorumlar ve bir bilgisayar kullanırken arayüz oluşturduğunuz çıktıyı oluşturur.

İşlemci, bir uygulamayı açtığınızda veya bir dosyada değişiklik yaptığınızda bilgisayarınızın talep ettiğiniz görevleri tamamlamasına olanak tanıyan, bilgi sunmak için birlikte çalışan donanımdan oluşur. İster hızlı ister yavaş yavaş işlesin, bilgisayar deneyiminiz üzerinde büyük bir etki yaratabilir.
İşlemci çekirdekleri ve saat hızları, bir seferde ne kadar bilgi alınabileceğini ve bu bilgilerin bilgisayarınızda ne kadar hızlı işlenebileceğini belirler. Bilgisayarınızın çekirdeklerinin ve saat hızının birlikte çalışma hızı, işlem hızı olarak kabul edilir.

İşlemci çekirdekleri ile saat hızı karşılaştırması


İşlemci çekirdekleri ve saat hızı çok farklı işlevlerdir, ancak aynı amaç için çalışıyorlar. Birçok teknisyen, bilgisayar satın alırken hangisine daha fazla ağırlık vermeniz gerektiğinden bahseder - ancak bilgisayarınızın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için eşit derecede birbirlerine güvenirler.

İkisi arasındaki farkları bilmek, bilgisayarınızı nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olarak her birinin ne yaptığı ve ne tür işlemci hızına ihtiyacınız olduğu konusunda daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Bilgisayarınızı yalnızca standart programlar ve internet taraması yerine karmaşık video düzenleme için kullanmayı planlıyorsanız, farklı işlemci çekirdeği ve saat hızı gereksinimleriniz olacaktır. Şimdi bu iki teknolojiyi ve bilgisayarları karşılaştırırken dikkat etmek isteyeceğiniz sayıları inceleyelim.

İşlemci çekirdeği nedir?


İşlemci çekirdekleri, bilgisayarın merkezi işlem birimi (CPU) içindeki bağımsız işlem birimleridir. İşlemci çekirdeği, bu bilgileri hızlı bir şekilde işlemek ve geçici olarak Rasgele Erişim Belleğinde (RAM) depolamak için saat hızıyla çalışan tek bir bilgi işlem görevinden talimatlar alır. Kalıcı bilgiler, talep ettiğinizde sabit sürücünüze kaydedilir.

Artık çoğu bilgisayarda, bilgisayarınızın aynı anda birden çok görevi tamamlamasını sağlayan birden çok işlemci çekirdeği vardır. Bir video izlerken, yeni bir program açarken çok sayıda program çalıştırma ve bir belgede düzenleme yapma gibi birden fazla görevi isteme becerisine sahip olmak, birden çok işlemci çekirdek birimleri ile mümkün hale getirilmiştir.


Karmaşık video oyunları veya programları için, hızla dağıtılan ses ve video akışı gibi bilgilere ayak uydurabilen bir CPU'ya sahip olmak çok önemlidir. Hepimizin çoklu görev konusunda uzman olduğumuz dijital çağda, işlemci çekirdekleri bilgisayar kullanıcıları için giderek daha önemli hale geldi.


Birden çok işlemci çekirdeği ve hiper iş parçacığı teknolojisi , hem oyunlarda hem de günlük bilgisayarlarda neredeyse gereklidir. Birden çok işlemci çekirdeğine sahip olmak size işyerinde üretkenliği artırma, karmaşık video oyunları oynama veya sanal gerçeklikle yeni bir dünyayı keşfetme özgürlüğü verir.

Saat hızı nedir?


Bir bilgisayarın işlemci saat hızı, merkezi işlem biriminin (CPU) talimatları ne kadar hızlı alıp yorumlayabileceğini belirler. Bu, bilgisayarınızın daha hızlı tamamlanmasını sağlayarak daha fazla görevi tamamlamasına yardımcı olur.
Saat hızları gigahertz (GHz) cinsinden ölçülür ve daha yüksek bir sayı daha yüksek saat hızına eşittir. Çok çekirdekli işlemciler, saat hızını artırmak zorlaştıkça CPU'ların daha hızlı çalışmasına yardımcı olmak için geliştirildi .
Daha yüksek saat hızları, CPU'nuzdan sipariş edilen görevlerin daha hızlı tamamlandığını göreceğiniz anlamına gelir, bu da deneyiminizi sorunsuz hale getirir ve favori uygulamalarınız ve programlarınızla arayüz oluşturmak için bekleme sürenizi azaltır.

Daha fazla işlemci çekirdeği veya daha yüksek saat hızı arasında nasıl seçim yapabilirim?


Daha önce de bahsettiğimiz gibi, hem işlemci çekirdekleri hem de saat hızı, bilgisayarınızı çalıştırmak için çok önemlidir. Çok çekirdekli ve süper yüksek saat hızına sahip bir bilgisayar satın almak kulağa ideal geliyor - peki tüm bunlar bilgisayarınızdaki işlevsellik için gerçekten ne anlama geliyor?


Temel olarak, yüksek bir saat hızına sahip olmak, ancak yalnızca bir veya iki çekirdeğe sahip olmak, bilgisayarınızın tek bir uygulamayı hızlı bir şekilde yükleyebileceği ve onunla etkileşim kurabileceği anlamına gelir. Tersine, daha fazla işlemci çekirdeğine sahip olmak, ancak daha düşük bir saat hızı, bilgisayarınızın aynı anda daha fazla uygulamayla çalışabileceği anlamına gelir, ancak her biri biraz daha yavaş çalışabilir.


Bilgisayarları karşılaştırırken, kendi yaşam tarzınızı düşünmek çok önemlidir. Herkesin aynı işlem hızlarına veya çekirdeklere ihtiyacı yoktur. Bu özellikler söz konusu olduğunda oyun bilgisayarlarının ve günlük işlerin veya kişisel bilgisayarların nasıl farklılaştığını birazdan tartışacağız. İlk olarak, bunların dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için ne anlama geldiğine bakacağız.

Bir dizüstü bilgisayar için masaüstü bilgisayar için iyi bir işlemci hızı nedir ?


Dizüstü bilgisayar CPU'ları, masaüstü bilgisayarlardakilerden farklıdır. Bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar için iyi bir işlemci hızının ne olduğunu veya sadece hangi stilin sizin için en uygun olduğunu merak ediyorsanız, herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce dikkate alınması gereken önemli ayrımlar için okumaya devam edin.
Not: CPU'lar bir bilgisayarın donanımını da etkileyebilir, bu nedenle, bir dizüstü bilgisayarın taşınabilirliği gibi belirli donanım gereksinimleriniz varsa veya çift ekranlı bir masaüstü bilgisayarın sağlam yapısına ihtiyacınız varsa, bunlar dikkate alınması önemlidir.

Dizüstü bilgisayarlar


Genel olarak, dizüstü bilgisayarlar işlemciler söz konusu olduğunda daha az güce ve esnekliğe sahip olma eğilimindedir. Bir dizüstü bilgisayarın mobilitesini seven kullanıcılar için kesinlikle süper kullanışlıdırlar, ancak süper yüksek hızlı bir işlemciye veya yüksek saat hızına ihtiyacınız varsa, işlem ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir masaüstü bilgisayara bakmak isteyebilirsiniz.
Neyse ki, çok çekirdekli işlemciler ve hiper iş parçacığı yöntemlerinde inanılmaz gelişmeler sayesinde, dizüstü bilgisayarlar artık kendi özelliklerini koruyabiliyor. Çoğu dizüstü bilgisayarda, çoğu günlük kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan çift çekirdekli işlemciler bulunur. Bazıları, dizüstü bilgisayarınızın işlem yeteneklerini artırabilen dört çekirdekli işlemciler kullanır.

Masaüstü Bilgisayarlar


Masaüstü bilgisayarlar, daha fazla işlem yeteneği ve daha yüksek saat hızları sağlayan sağlam donanımları sayesinde dizüstü bilgisayarlardan daha fazla güç üretebilirler. Kasada bir dizüstü bilgisayardan daha fazla alana sahip oldukları için, masaüstü bilgisayarlar genellikle daha iyi soğutma sistemlerine sahiptir ve bu da işlemcinin aşırı ısınmadan sıkı çalışmaya devam etmesini sağlar.


Anakarta entegre edilmiş bir dizüstü bilgisayarın CPU'sunun aksine, masaüstü CPU'lar genellikle kaldırılabilir. Bu, CPU'nun bir masaüstü bilgisayarda bir dizüstü bilgisayara göre yükseltilmesinin veya değiştirilmesinin daha kolay olduğu anlamına gelir. Sizin için doğru işlemci hızını seçerseniz, CPU'nuzla uğraşmanıza gerek kalmaz.
İster bir dizüstü bilgisayar ister masaüstü kullanıyor olun, nihayetinde bilgisayarınızı kullanmayı planladığınız şeyi düşünmek isteyeceksiniz çünkü bu, ihtiyacınız olan bilgisayar işlemci hızı ile daha doğrudan ilişkilidir.

Hız ihtiyacı Oyun işlemcileri


Oyun, yıllar içinde giderek daha karmaşık hale geldi ve her geçen gün gelişiyor gibi görünüyor. Tüm bu ek özellikler ve gerçekçi deneyimler, sizi oyunda tutacak bir işlemci gerektirir. Çoğu oyun 1 ila 4 çekirdek kullanır ve çoğu en iyi deneyim için daha eşit işlemci çekirdeği gerektirir. Dört çekirdekli bir işlemci, çekirdek birimler söz konusu olduğunda güvenli bölgeyi işgal eder.

World of Warcraft gibi oyunlar, daha güçlü işlem gerektiren güncellenmiş oyun yetenekleri ve oyun görünümleriyle oyun deneyimini sürekli olarak geliştiriyor. CPU yoğun oyun , hiper gerçekçi bir oyun deneyimi geliştirmek için grafikleri, sesi ve oyunu bir araya getirmek için çok çekirdekli teknolojiden yararlanır.

Tek çekirdekli bir işlemci, tek görevleri tamamlama konusunda uzmandır, ancak oyununuzu etkileyebilir ve işlevselliği yavaşlatabilir. Daha fazla çekirdek, daha kaliteli bir oyun deneyimi elde etmenize yardımcı olabilir.
Geliştiricinin tasarlanmış deneyiminin bütünlüğüne değer veren ciddi bir oyuncuysanız, HP OMEN 15 inç oyun dizüstü bilgisayarında bulunan Intel® Core ™ i7-8750H işlemci gibi dört çekirdekli veya daha yüksek bir işlemciyi düşünebilirsiniz . Bu güçlü işlemci birimi, oyun görüntüsünü görüntülemek ve oyun tekniğine benzersiz bir çeviklikle yanıt vermek için 6 çekirdek kullanır.


3,5 GHz ila 4,0 GHz arasındaki bir saat hızı, genellikle oyun için iyi bir saat hızı olarak kabul edilir, ancak iyi tek iş parçacığı performansına sahip olmak daha önemlidir. Bu, CPU'nuzun tek görevleri anlamak ve tamamlamak için iyi bir iş çıkardığı anlamına gelir.


Bu, tek çekirdekli bir işlemciye sahip olmakla karıştırılmamalıdır. Daha fazla çekirdeğe sahip olmak, CPU'nuzun birden fazla görevin talimatlarını anlayabileceği anlamına gelirken, optimum tek iş parçacığı, bunların her birini ayrı ayrı ve gerçekten iyi işleyebileceği anlamına gelir.


Video oyunları, sizi başka bir dünyaya götürmek ve size yeni bölgeleri keşfetme şansı vermekle ilgilidir. İşlem gücü eksikliğinin sihri dünyanızdan almasına izin vermeyin.

Günlük kullanım işlemcileri


Çift çekirdekli bir işlemci, genellikle günlük kullanım için en uygun noktadır. Çoklu görev yapabilir ve uygulamaların açılmasını veya güncellemelerin gerçekleşmesini beklemek için harcanan zamanı azaltabilir. Dört çekirdekli bir işlemci, üretkenliğinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir ve ne üzerinde çalışıyor olursanız olun daha iyi bir bilgi işlem deneyimi için size tutarlılık sağlayabilir.


Daha çok video düzenleme yapan veya günlük olarak karmaşık uygulamalar çalıştıran yaratıcı bir türseniz, uygulamalarınızın sorunsuz çalışabilmesi için daha fazla işlemci çekirdeğine ve daha yüksek saat hızına sahip bir bilgisayar almayı düşünebilirsiniz. HP ZBook 15 inç mobil iş istasyonu reklamlar için yoğun düzenleme ve tasarım üzerine almaya tasarlanmış oluyor 6 çekirdekli işlemci bulunuyor.


Bilgisayarınızı ara sıra video akışı ve e-postaları kontrol etme gibi temel görevler için kullanıp kullanmadığınızı düşünmek için saat hızı o kadar önemli değildir. HP'nin 14z dizüstü bir çift çekirdekli işlemciye sahip günlük temel kullanım aradığınızı olabilir. Bu model, kullanımı kolay geleneksel bir pakette genel görevleri kolaylıkla halledebilir.

Yüksek performanslı bilgi işlem işlemcileri


Yüksek performanslı bilgi işlem, son derece karmaşık ve veri yoğun programları içeren bilgisayar kullanımını ifade eder. Yüksek performanslı kullanıcılar genellikle mühendisler, araştırmacılar ve askeri veya devlet kullanıcılarıdır.
Bu kullanıcılar sürekli olarak birden çok program çalıştırır ve sürekli olarak bilgi alır ve yazılım sistemlerine girerler. Bu tür bilgi işlemlere ayak uydurmak için genellikle daha gelişmiş bir işlemci ve daha yüksek saat hızı gerekir.

Sürükleyici bilgi işlem ve Sanal Gerçeklik (VR) işlemcileri


Oyunlara benzer şekilde artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik , yüksek kaliteli grafikler, ses ve gezinme özelliklerine dayanır. Yeni bir gerçekliği gerçekten deneyimlediğinizi hissetmek için, yüksek saat hızlarına sahip çok çekirdekli bir işlemciye sahip olmak çok önemlidir.

Size en uygun bilgisayarı seçin


Çoğu kişi bilgisayar kullanımlarının neye benzediğini bilir; Ya oyuncusunuz ya da değilsiniz, bilgisayarınızı her gün kullanıyorsunuz ya da kullanmıyorsunuz. Kendi alışkanlıklarınız hakkındaki bu bilgileri bilmek, işlemci seçmeyi kolaylaştırır.


Aynı anda çok sayıda uygulama çalıştırıyorsanız veya karmaşık oyunlar oynuyorsanız, muhtemelen 4 veya hatta 8 çekirdekli bir işlemciye ihtiyacınız olacaktır. Temel görevleri verimli bir şekilde yapmak için bir bilgisayar arıyorsanız, çift çekirdekli bir işlemci muhtemelen ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.


Video düzenleme veya oyun gibi CPU yoğun bilgi işlem için, 4.0 GHz'e yakın daha yüksek bir saat hızı istersiniz, ancak temel bilgi işlem ihtiyaçları bu kadar gelişmiş bir saat hızı gerektirmez.

 

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder