BLOG

İp Nasıl Değiştirilir ?

İp Nasıl Değiştirilir ?

IP değiştirmek için uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. İnternet servis sağlayıcıları tarafından otomatik olarak atanan IP adresleri, kişilerin kullandıkları internetin sınırlarını belirlediği için IP değiştirmek bir anlamda vize almak anlamına da geliyor.

IP Nedir?


IP adresi Türkçe olarak İnternet Protokolü anlamına gelmektedir. IP adresi, internete bağlı olan tüm araçlar arasında veri alışverişini sağlarken, her protokolde olduğu gibi, kullanıcılara bazı kurallar ve sınırlar da çizmektedir. IP adresleri harici ve dahili olmak üzere farklı iki grupta incelenebilir.

 

 • Harici IP Adresi: Türk Telekom benzeri internet servis sağlayıcı şirketlerin kullandığı IP adreslerine harici IP adresi denilmektedir. Bu IP adreslerinden her modem için bir tane atanmaktadır. Bu da aynı modem üzerinden internet bağlantısı sağlayan her bir cihaz için aynı IP adresinin geçerli olması anlamına gelmektedir. Harici IP adresi de kendi içinde iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar Sabit Harici IP adresi ve Dinamik ya da diğer adıyla Değişken Harici IP adresidir. Sabit Harici IP adresleri kurumsal firmalar tarafından tercih edilirken, Dinamik IP adresi, kişilerin kullanımı için daha uygundur. Harici IP adresini, bağlı olunan modem kapatılıp açıldığında kısa süreliğine de olsa değişebilir.  
 • Dahili IP adresi: Aynı ağa bağlı olan ve aynı IP adresini kullanan tüm cihazların kullandıkları bu IP adresine dahili IP adresi denilmektedir. Aynı ağa bağlanarak internet paylaşımına açık hale gelen cep telefonları, masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar, tabletler, yazıcılar, dahili IP adresi kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilirler. Dahili IP adresinin değiştirilmesi mümkündür. Bunun için kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan “Ayarlar” menüsünden manuel olarak işlem yapmaları gerekmektedir. 

 

Bilgisayarın Sahip Olduğu IP Adresi Nasıl Öğrenilir?


Bilgisayarlarda IP adresini öğrenmek, IP adresini değiştirmek için yapılması gereken bir işlemdir. Her bilgisayarın kendi IP adresi vardır ve bilgisayarlarda yapılabilecek kolay işlemlerle bu IP adresi öğrenilebilmektedir. Bilgisayarın IP adresini öğrenmek için şu işlemler uygulanmalıdır:

 

 • Bilgisayar ekranlarının sol alt köşesinde bulunan Başlat menüsü üzerinden “Çalıştır” penceresi açılmalıdır.
 • Açılan penceresi üzerine “cmd” yazılarak komut penceresinin açılması sağlanır.
 • Açılan komut penceresi üzerine ise “jpconfig” komutu girilerek enter tuşuna basılır ve komutun çalışması sağlanır. 
 • Bu komutun uygulanmasından sonra kişinin bilgisayarına ait olan IP adresi ekranda görüntülenir. 

IP Adresi Değiştirmek İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?


IP adresi değiştirme yöntemleri, kullanıcının ne tür bir değişiklik gerçekleştirmek istediğine göre de değişmektedir. Eğer kişi ülkesinde yasak olan ya da kaynak tarafından girmesi engellenen internet site ve platformlarına erişim sağlamak istiyorsa, daha kapsamlı bir IP değişikliği seçeneğinden yararlanmalıdır. Ancak IP adresini değiştirmek isteyen kişi bu kadar kapsamlı bir değişiklik istemiyorsa, sadece modemini açıp kapatarak kısa süreli bir değişiklik elde edebilir. 


IP adresi değiştirmek için bazı sitelerden ve mobil uygulamalardan da yararlanılabileceği gibi, bu işlem bilgisayar üzerinden de yapılabilmektedir. Windows XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda IP değişikliği yapılabilmesi için, şu adımların izlemesi gerekmektedir:

 

 • İlk olarak ağ bağlantıları penceresi açılmalıdır. Ağ bağlantıları penceresinin açılması için, Windows+R tuşlaması yapılmalıdır. 
 • Bu işlemin ardından açılan “Çalıştır” penceresi üzerine “ncpa.cpl” kodu girilerek enter tuşuna basılır ve bu kodun çalışması komutu verilmiş olur. 
 • Bu işlemin ardından tekrar ağ bağlantısı penceresi üzerine gelinerek “Kablosuz ağ bağlantısı” imgesinin üzerine gelinerek sağ tıklanır ve açılan sekmede bulunan “Özellikler” seçeneğine tıklanır. 
 • Özellikler seçeneğinin seçilmesinin ardından, “Kablosuz ağ bağlantıları özellikleri” isimli bir pencere açılmaktadır. Açılan bu yeni pencere üzerinde “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” seçeneği seçilir ve sağ alt köşede bulunan “Özellikler” seçeneğine tıklanır. 
 • Yeni açılan pencerede ise kişinin IP adresi görünmektedir. Açılan bu pencerede “Aşağıdaki IP adresini kullan” seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneğin seçilmesinin ardından açılan pencerede sırasıyla şu kısımların doldurulması gerekmektedir: IP adresi, alt ağ maskesi ve varsayılan alt ağ geçidi. 
 • Bu işlemin ardından sayfada “Aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan” seçeneği seçilmelidir. Burada tercih edilen DNS sunucusu ile birlikte DNS sunucusu kısımlarına gereken kodlar girilmelidir. 
 • DNS kodlarının girilmesinin ardından, “Çıkarken ayarları doğrula” seçeneği seçilerek yapılan işlemlerin kaydedilmesi sağlanmalıdır. Bu seçenek seçilmezse tüm işlemlerin yeniden yapılması gerekmektedir. 
 • Bu seçenek de seçilerek bilgisayar için alınan yeni IP adresinin çalışıp çalışmadığı tespit edilir ve IP adresi çalışıyorsa “Tamam” seçeneği seçilerek işlem sonlandırılır. 
 • Yapılan işlemlerin ardından, IP adresinin doğru şekilde çalışıp çalışmadığını anlamak için Windows otomatik şekilde ağ tanımlama sihirbazını devreye sokar. Eğer IP adresi doğru şekilde çalışmıyorsa, bilgisayarın işletim sistemi tarafından ağ sorunlarını giderme sihirbazı devreye sokularak sorunlar giderilir. 

 

IP Adresi Değiştiren Site ve Uygulamalar


IP adresi değiştirmek için kullanılan yöntemler arasında, konu hakkında özelleştirilmiş internet siteleri ve uygulamalar da bulunmaktadır. IP adresi değiştiren site ve uygulamalar şunlardır:

 

 • HTTP Proxy: Bu IP değiştirme uygulaması, genellikle çevrimiçi gizliliği sağlamak ve hızlı bir internet erişimi sağlamak isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’de de internet sansürü uygulanmaya başladığı zaman oldukça fazla kişi tarafından kullanılan bu yöntem, erişim engeli bulunan sitelere erişim için de tercih edilebilir. Proxy kullanarak internete bağlanan ve çevrimiçi işlemler yapan kişilerin yaptıkları işlemler, kendi IP adresleri üzerinde değil, Proxy sunucusunun IP adresi üzerinde görünmektedir. Bu sayede, bu yöntemi kullanan kişilerin IP adresleri üzerinden elde edilebilecek tüm verilerin çıkışının da önüne geçilmiş olur. Bu yöntem, HTTP protokolü dışında kalan protokollere bağlanmayı desteklemez. Bu yöntemin transparent, anonim ya da elit versiyonları bulunmaktadır. 
 • VPN: VPN kullanımı, hızlı internet erişimi ve çevrimiçi işlemlerde hızlılık sağlarken, özel veri ve bilgilerin paylaşımını da engelleyen bir güvenlik duvarı da oluşturmaktadır. Bu sebeple kamu kuruluşları ya da özel şirketlerde de bu uygulamanın kullanımına sıkça rastlanılabilmektedir. Sansür yasalarını aşmak ve yasaklı internet sitelerine erişmek için VPN kullanan kişilerin de herhangi bir şekilde kaygı duymalarına gerek kalmıyor. Çünkü internet kullanıcılarının VPN desteğinden yararlanması suç ya da yasaklar kapsamında ele alınmıyor. VPN’in çalışma prensibinde, bu uygulamaları kullanan kişilerin IP adresini farklı bir adreste göstermesi yer almaktadır. Yani Türkiye’den VPN ile internet erişimi sağlayan bir kullanıcı, Almanya, Kanada ya da ABD gibi ülkelerden birinde ikamet ediyormuş gibi internet kullanımında bulunur. Ayrıca VPN kullanımı, online oyunlarda bulunan ping süresinin de kısalmasını ve oyuncuların daha iyi bir oyun hakimiyeti kurabilmesini de sağlamaktadır. 

 

IP Adresi Değiştirmek Güvenli Midir?


IP adresi değişimleri, genellikle güvenliği sağlamak amacıyla da yapılabilmektedir. İnternet kullanıcılarının uzun yıllar aynı IP adresini kullanması, bazı güvenlik açıklarının meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Kişilerin tüm verileri bu IP adresleri üzerinde depolanır ve eğer bu IP adreslerine dışarıdan erişim sağlanırsa, internet kullanıcısı ile ilgili pek çok bilgiye de ulaşılmış olunur. Bu sebeple, internet kullanıcılarının sık sık IP adreslerinde değişiklik gerçekleştirmesi, veri güvenliğini sağlamaları açısından etkili bir yol olacaktır. IP adresi değişimi yapmanın yasal olarak da bir sakıncası bulunmamaktadır. 
 

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder