BLOG

Web Tasarım Görsellik ve Hız

Web Tasarım Görsellik ve Hız

Tasarım Görsellik ve Hız

Google’ın büyük kitleler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, kullanıcıların karmaşık tasarımları sevmediği, aksine basit ve ne aradıklarını kolayca bulabildikleri sitelerde çok daha uzun süre zaman harcadıkları kanıtlandı. Web tasarımda görsellik basit ama anlaşılır şekilde açılış sayfasıyla başlamalıdır. İnsanlar aşina oldukları tasarımlara iyi tepkiler verirken, hiç görmedikleri karmaşık ya da değişik düzeyde tasarımları tuhaf karşılayabiliyor.

Sayfa Tasarımlarında Hizmete Odaklayın

Ziyaretçileri kazanmak için; onlar sitenize girdiği anda sadece 2 saniyeniz olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalara göre bir ziyaretçinin sitede kalmaya ya da diğer siteleri gezmeye karar vermesi 2 saniye içinde tamamlanıyor. 2 saniyelik dilimde tasarımınız ile ziyaretçiye aradığını karmaşa olmadan net olarak sunmanız gereklidir. Verilen hizmet ise bunu yalın bir metin dili kullanarak basitçe ziyaretçiye anlatmanız gerekli. Ayrıca dönüşüm elde edebilmek için tasarımlarınızda akılda kalıcı markanıza has bölümler kullanmanız çok önemli.

Görselleri Metinlerinize Dahil Edin!

Tasarım tek başına yeterli olmaz. İçerik kalitesi, medya desteği ve video anlatımlarıyla ziyaretçiyi bilgi denizi içine sokmanız sitede kalma süresini uzatacağı gibi akılda kalıcılık ve yorumsal düzeyde sitenizin puanlanması için son derece önemli. Yazıda anlatılması uzun ya da mümkün olmayan bir olguyu resim kullanarak ziyaretçiye sadece tek bakışta açıklayabilirsin. Ziyaretçi ‘Doğru yerde miyim’ yerine evet, işte aradığım bu diyorsa başarılı bir tasarım ve açıklayıcı görünüme sahip bir siteniz var demektir.

Slider Kullanmayın!

Demode olarak tarihte yerini alan slider kullanımı artık yok denecek kadar az. Eğer bir haber siteniz yoksa web tasarım yaptırırken slider kullanmaktan kaçının. Bunun yerine tek resimle her detayı anlattığınız bir üst alan kullanmanız ve bunun üzerine buton yaptırmanız çok daha sadece ve estetik olacaktır. Butonları doğru yönlendirmede kullanarak site içi gezinmeyi aktif kılabilirsiniz. Blog bölümün tamamen bağımsız bir yapıda olmalıdır.

Tasarımda Hızın Önemi

Web tasarım firması ile anlaşma yapılırken en dikkat edilmesi gereken konuların başında hız gelmelidir. İsteklerinize yönelik tasarım yapılırken ağır ve boyutu yüksek medyaların kullanılması site hızınıza doğrudan etki eder.

Google için site hızı değeri son derece önemlidir. Uzman araştırmacılara göre ağır açılan sitelerinde ilk sayfada kendine yer bulduğu kanıtlanmış olsa bile hızın sıralama değeri ve ziyaretçi memnuniyeti açısından önemi yüksektir. Kimse 5-10 saniyede açılan bir site beklemez ve derhal diğer sonuçlara yönelir. Bu tasarımın size müşteri / ziyaretçi kaybettirmesi anlamını taşır. Bu yüzden tasarımın uzman ellerde bilinçli olarak yapılması ve tavsiyelerle hareket etmeniz yararınıza olacak. PageSpeed değerleri düşükseAlexa gibi değerleme platformları dahil birçok farklı ölçüm sitesinden düşük puan alırsınız bu doğrudan SEO puanınıza etki edecektir.

Özel Web Tasarımda Yorumlar

Yorumlar Google ve gelecek her ziyaretçi için hassas bir alandır. Web tasarım sürecinde tasarım firmanızdan özel yorum alanı isteyin. Facebook, Google (G-mail) vb. hesapları açık olanların direkt olarak yorum yapabildiği özel tasarım basit ama şık yorum alanları ziyaretçilerinizin yorum yapma isteğini arttıracaktır. Sitenizde, hizmetler veya BLOG yazılarının altında ve hatta POP olarak ‘’beğendiysen yorumunu bırakabilirsin’ tarzı uyarılar ile yorum sayınızı tasarıma dayalı olarak arttırabilirsiniz.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder