BLOG

SEO nedir?

SEO nedir?

SEO nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), arama trafiğini artırmak için arama motorlarının gözünde sitenin önemini artırmak için tasarlanmış bir dizi yöntem ve önlemdir. Basit bir deyişle-bu, sitenizin arama motorlarının ilk 10 sürümüne girme olasılığının yüksek olacağı ve bu nedenle daha fazla kullanıcı getireceği bir dizi görevdir.

Search Engine Optimization

 

Bugüne kadar, sitenin etkili SEO tanıtımı için sadece bir dizi görevi yerine getirmek yeterli değildir: böyle basit ve sihirli adım adım talimatlar mevcut değildir. Bu daha karmaşık ve karmaşık bir iştir. Yani, başarılı bir şekilde tanıtmak için internet sitenizin bir dizi parametre karşılaması gerekir:

 1. Kaliteli içerik. Tüm materyaller (metinler, resimler, videolar, vb.) iyi hazırlanmalı ve kullanıcının isteğine tam olarak cevap verilmelidir.
 2. Ayrıntılı site yapısı. Müşteri için uygun olmalı, kullanıcı ihtiyacı olan bilgileri hızlı bir şekilde bulabilmelidir.
 3. Ticari faktörler. Bu ticari bir site ise, aşağıdaki gibi öğeler mevcut olmalıdır:
  1. telefon numarası
  2. sipariş formu (rakipler varsa)
  3. sepet (rakipler varsa)
  4. filtreleme (rakipler varsa)
  5. iletişim
  6. kullanıcının bir ürün veya hizmetin seçimini belirlemesine yardımcı olan diğer öğeler
 1. Marka bilinirliği ve referans kütlesi. Burada basit bir kural var «» ne kadar çok şey biliyorsanız, o kadar çok şey söylüyorsunuz «ve arama motorlarının gözünde,»ne kadar çok şey biliyorsanız, o kadar çok bağlantı var " gibi geliyor.
 2. Site yükleme hızı. Bu, mobil cihazların ve mobil internetin artan popülaritesi nedeniyle son zamanlarda giderek daha önemli bir faktör haline geldi. Daha hızlı site yüklemeleri için kod ve komut dosyası optimizasyonlarını izlemek önemlidir. Mobil cihazlarda ekrana özel dikkat gösterilmelidir.
 3. Davranışsal faktörler, şu anda sıralamanın en önemli faktörlerinden biridir. Davranışsal faktörlerin ve dış davranışsal sıralama faktörlerinin ne olduğu hakkında ayrıntılı olarak yazdık.

 

Özetle, arama motorlarının gözünde kaynağın kalitesinin bir göstergesidir. SEO tanıtımının başarısı birçok parametreden etkilenir:

 • Sitede harcanan zaman
 • Sayfa görüntüleme derinliği
 • Hemen çıkma oranı
 • Bekleme süresi

Sitenin arama motoru tanıtım yöntemlerinin sürekli değiştiğini ve geliştirildiğini anlamak önemlidir. Yani dün işe yarayan şey yarın işe yaramayabilir ve tam tersi olabilir. Arama algoritmalarının gelişiminin ana dönemlerine dalalım. Bu, genel olarak ilerleme ilkesini anlamaya yardımcı olacaktır.

 

Başlangıç. Neden SEO?

90'lı yıllarda arama motorlarının gelişiyle eşzamanlı olarak, birçok kullanıcı, web'deki trafiği ve müşterileri kolayca elde etmek için arama motorlarının algoritmalarını öğrenmesi gerektiğini fark etti. O zaman, SEO neden gerekli olduğunu anlamak ve « SEO uzmanı» gibi bir meslek ortaya çıktı-bu profesyonel SEO tanıtım siteleri yapan kişilerdi. Bu dönemde, temel olarak, metni yüksek konumlarda olmak için anahtar kelimelerle spam etmek yeterliydi. Arama sonuçları korkunçtu ve ne kullanıcıları ne de arama motorlarını tatmin etmedi.

baslangic-seo.gif

Bağlantı dönemi

1998 yılında, Google'ın arama motoru sıralamasında devrim PageRank algoritması tanıtıldı. Google'ın ardından, Yandex 1999 yılında TICS algoritmasını hayata geçirdi. Her iki algoritma da benzerdi ve referans ağırlığına dayanıyordu. Her sayfa ve alan adı, onlara yapıştırılan bağlantıların sayısına ve kalitesine bağlı olarak referans ağırlığını aldı ve ağırlığını alanlarındaki giden bağlantılara daha da aktardı. Örnek bir görünüm için bir resim yayınlıyoruz:

seo-baglanti-donemi.png

 

Aynı zamanda, SEO iş büyük ivme kazanıyor - seolar sonunda bu sıralama faktörünün büyük bir gürültü yol açar bağlantıları ve Bağlantı iş satmak için siteleri yapmak için paketleri başlar.

 

"Uçsuz bucaksız dönem»

2012'den bu yana, arama motorları bağlantı spam'iyle sert bir mücadele başlattı. Her şey 2012 yılında Google'ın «Penguen " algoritmasının tanıtımıyla başladı. 2014'te, Yandex, referansın sıralama formülüne olan etkisini tamamen devre dışı bıraktığını ve 2015'te link spam'i cezalandıran «Minusinsk» filtresini yayınladığını söyledi.

 

Modern SEO

2015'ten sonra, oyun kurallarının çok değiştiğini anlamak için SEO'lara geldi. Bugüne kadar, sıralama formülüne katılan 800'den fazla faktör ilan edildi. Bugün ilk 10 sayısında ilerlemek için tek yöntem, Site üzerinde sistematik ve kapsamlı bir çalışmadır.

SEO-promosyon siteleri nedir ve türleri nelerdir?
Daha önce de belirttiğimiz gibi, SEO promosyonu, içerik üzerinde çalışmaktan, bağlantı kütlesinin oluşturulmasına kadar, sistem çalışmasının gerekli olduğu bir dizi önlemdir. Ancak koşullu olarak tüm işler 2 tipe ayrılabilir:

 • iç optimizasyon
 • dış optimizasyon

Her tür üzerinde daha fazla duralım.

Site içi optimizasyon

Bu, harici kaynaklara değil, doğrudan sitenize uyguladığınız tüm önlemler kümesidir. İşte bu tür görevlerin bazı örnekleri:

 1. Semantik çekirdeğin hazırlanması (ön aşama)
 2. Robots dosyasının geliştirilmesi.txt ve site haritası.xml
 3. Teknik hataları düzenleme
 4. Sayfa optimizasyonu ile ilgili çalışmalar-metin yazma, başlık ve META etiketleri yazma. SEO dünyasında buna (on-page optimization) denir.
 5. Site yapısının iyileştirilmesi
 6. Görüntüleri, videoları optimize edin
 7. Ticari faktörler üzerinde çalışmak
 8. Davranışsal faktörler üzerinde çalışmak

Yukarıda listelenen tüm parametrelerin sürekli olarak izlenmesi ve düzeltilmesi gerektiği akılda tutulmalıdır. Deneyimli SEO uzmanları kendileri için kontrol listeleri hazırlar ve düzenli olarak web sitelerini kontrol ederler. Aksi takdirde, trafik kaybına yol açacaktır önemli bir hata kaçırmış olabilir.

Harici site optimizasyonu

Dış optimizasyon aksine, dış kaynaklarda gerçekleştirdiğiniz önlemlerin bir kompleksidir. Kural olarak, referans kitle ve marka bilinirliği ile çalışmadır. İyi bir bağlantı kütlesi elde etmek için önemlidir:

 1. Dış yetkili kaynaklara yazı yazmak ve yayınlamak
 2. Basın bültenlerinin yerleştirilmesi
 3. Saygın kaynaklarla Bağlantı Paylaşımı
 4. Profil kaynaklarında aktif yazı
 5. Makale yazarları ile çalışmak
 6. Bağlantı bırakmadan marka adı bilinirliğini artırın

 

SEO optimizasyon teknikleri

seo-optimizasyon-teknikleri.gif

 

Anladığınız gibi, herhangi bir işte, yasal yöntemlerle birlikte, tamamen yasal veya tamamen yasak olmayabilir. Ve SEO bir istisna değildir. Burada aşağıdaki yöntemler ayırt edilir:

Beyaz optimizasyon

Tamamen meşru bir yöntem, hangi çalışmaları tüm yukarıdaki parametrelerin iyileştirilmesi yoluyla sitenin kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Bu, bazen çok fazla bilgi gerektiren büyük bir emektir, ancak sonuç buna değer.

Gri optimizasyon

Arama motorları tarafından doğrudan yasaklanmamış olsa da, yine de izin verilenin «eşiğinde» bir yerlerde bulunan bir dizi yöntem. Bu yöntemleri kullanmak için filtrenin altına girebilirsiniz.

Siyah optimizasyon veya " black-hat SEO”

Arama motoru kuralları tarafından yasaklanan yöntemleri kullanma. Er ya da geç site bir filtre ya da yasak altına girer. Bu yöntemler, örneğin, girişler içerir.

Sonuç

Yani, SEO site optimizasyonu nedir ve neden gerekli olduğunu anlamaya çalıştık. Ama yine de, muhtemelen «genç sitenin «(örneğin, landing) tanıtımına nereden başlayacağınız» ile ilgili sorularınız var mı?». İşte başlamak için adımların bir listesi (her biri hakkında ayrıntılı olarak aşağıdaki materyallerde anlatacağız):

 1. Rakip analizi. Bu konuda bir site yapmaya değer olup olmadığına karar vereceğiniz önemli bir aşama.
 2. Semantik çekirdeğin toplanması. Gelecekteki web siteniz tüm konuyu tam olarak kapsamalıdır.
 3. Semantik çekirdeğin kümelenmesi ve site yapısının geliştirilmesi. Çoğu zaman, site geliştirme aşamasında kümeleme göz ardı edilir, bu da daha sonra birçok yeniden işleme yol açar.
 4. Teknik hataları düzeltin, yetkili robots derleyin.txt, site durumunu izleme.
 5. Semantik çekirdeğe dayalı metin hazırlama, yüksek kaliteli fotoğraf ve video içeriği seçimi.
 6. Ticari faktörlerin incelenmesi - kullanıcıya hızlı bir satın alma veya sizinle iletişim kurma işlevselliği sağlamak son derece önemlidir
 7. Analiz ve kullanıcı davranışlarını geliştirmek. Karmaşıklığı ortadan kaldırmak.
 8. Yorumlarınızı ve sorularınızı memnuniyetle karşılıyoruz. SEO ile ilgili bir sonraki materyalde, sitenin temel optimizasyonuna nereden başlayacağınızı söyleyeceğiz. Bizi izlemeye devam edin!
 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder