BLOG

  • Bulunur.com Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Kurumsal Kimlik Nedir Ve Nasıl Oluşturulur

Kurumsal Kimlik Nedir Ve Nasıl Oluşturulur

Kurumsal Kimlik Nedir Ve Nasıl Oluşturulur

Dünya düzeni çok hızlı bir şekilde değişiyor. Artık bireyler alışveriş deneyimine online mecralardan erişiyor. Alışveriş deneyimi online platformlara aktarıldığı için firmaların kurumsal kimliğe daha fazla özen göstermesi gerekiyor.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik şirket, firma ya da kurumun duruşunu gözler önüne seren kavramdır. Yani kurumsal kimlik bir anlamda şirket, firma ya da kurumun imajını temsil eden bir terimdir. Satış politikasına ve reklam çalışmalarına gereken özeni gösteren şirket ve firmalar kurumsal kimliğin kaliteli olması için elinden geleni yapar.

Kurumsal kimlik markanın tüketicilerin aklında daha fazla kalmasını sağlar. Bilinçaltına yerleşen logo ve tasarımlar sayesinde tüketiciler markayı farkına varmadan daha fazla tercih ediyor.

Kurumsal Kimlik Niçin Önemlidir?

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de tüketiciler güvendiği ve benimsediği markalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu bağlamda kurumsal kimliğe gereken önemi muhakkak göstermek gerekiyor. Gereken önem verilmemesi halinde markalar diğer markaları geride bırakmakta güçlük çekebiliyor.

Kurumsal kimliğin önemli olarak kabul edilmesini etkileyen etmenler şunlardır:

•Kurumsal kimlik tüketicinin markaya duygusal bağla bağlanmasını sağlar.

•Kurumsal algıyı zaman içerisinde geliştirir.

•Çalışan ve tüketicinin markaya bağlılığını artırır.

•Rekabetin daha rahat koşullarda gerçekleşmesini sağlar.

•Kurumun kendine has bir kültüre sahip olmasına yardımcı olur.

Kurumsal kimlik kuruma saygı duyulmasını etkileyen önemli bir silahtır. Tüketiciler özgün ve profesyonelce hazırlanmış kimlikleri gördüğünde markalara saygı duyuyor.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal kimlik anında oluşturulabilecek bir materyal değildir. Kurumların en önemli yardımcılarından biri olan bu detayı oluşturabilmek için belli bir planlamaya ihtiyaç duyulur. Kurumsal kimliği meydana getirmek için ilk olarak vizyon ve misyon belirlenmelidir. Vizyon ve misyon belirlenmeden kimliğin oluşturulması beklenemez.

Vizyon ve misyon belirlendikten sonra iş planlarının detaylı olarak incelenmesi gerekiyor. Oluşturulacak kimliğin iş planına uygun olmaması tüketicinin güvenini kazanmayı zorlaştırabiliyor. Bu aşamaların ardından kurumsal kimliğin yazı mı logo mu yoksa slogan mı olacağına karar vermek gerekiyor. Bu aşamada ar- ge çalışmalarından yardım alınabiliyor.

Belirlenen aşamalar net bir şekilde belirlendikten sonra kurumsal kimlik oluşturulabiliyor.

Başarılı Bir Kurumsal Kimlikte Neler Vardır?

Şirket ya da firmalar kurumsal kimlik oluştururken hiçbir zaman başarısız kimlik oluşturmak istemez. Başarısız kimlik oluşturmak istemeyen şirketler bu süreci yönetmeye ve süreç içerisindeki bazı püf noktalara dikkat etmelidir. Başarılı bir kurumsal kimlikte bulunması gereken ilk detay güçlü ve herkese hitap eden bir marka adının olmasıdır.

Güçlü ve herkes tarafından beğenilen bir marka adı kurumsal kimliğin özünü oluşturur. Ancak başarılı kimlikte bulunan tek özellik bu değildir. Dinamik ve güçlü bir logo başarılı bir kurumsal kimlikte bulunan detaylardandır.

Firmayı ve onun özelliğini anlatan önemli bir slogan da başarılı kurumsal kimlikte bulunur.

Kurumsal Kimliğe Önem Verilmezse Ne Olur?

Kurumsal kimliğe önem verilmemesi şirketler için tam bir felaket olarak kabul ediliyor. Bu alana gereken özeni göstermeyen şirketlerde çalışanların aidiyet duygusu düşüktür. Bu da verimli bir ortamın oluşmasını engeller. Bunun yanında marka, rekabet ortamında sönük kalma riskiyle karşı karşıya gelir.

Kurumsal kimliğe önem vermeyen işletmeler tüketicilerin gözünde belli bir imaj yakalayamaz.

Kurumsal Kimliği Oluşturmaya Yarayan Araçlar

Kurumsal kimlik oluşturma süreci oldukça popüler olduğu için bu alanda çalışabilecek farklı araçlar bulunabiliyor. Bu araçlar sayesinde özel ve kaliteli kimlikler oluşturulabiliyor. Kurumsal kimliği oluşturmaya yardımcı olan araçlardan ilki Logaster adlı uygulamadır. Logo ya da kartvizit gibi pek çok farklı tasarım Logaster ile kısa süre içerisinde yapılabiliyor.

Kurumsal kimliği oluşturmaya yarayan diğer bir araç da Tailor aracıdır. Şirket çalışanları Tailor kullanarak birbirinden renkli kimlik oluşturabiliyor. Üstelik Tailor’da özel ve farklı denebilecek farklı tasarım örnekleri de bulunuyor.

Kurumsal kimlik oluşturacak kişilerin kurtarıcı araçlarından bir tanesi de Desingmantic’tir. 100’den fazla şablonun yer aldığı bu araçta birbirinden özel logo oluşturma imkanı bulunuyor.

Kurumsal Kimlik Hangi Alanlarda Sergilenebilir?

Kurumsal kimlik ile potansiyel müşteriler başarılı logo ile gerçek zamanlı müşteri haline getirilebiliyor. Ancak potansiyel müşterilerin gerçek müşteri haline getirilebilmesi için pek çok farklı alanda kurumsal kimliğin sergilenmesi gerekiyor.

Şirket ya da firmalar gerek online platformlarda gerekse hastane, okul, klinik, inşaat alanı gibi alanlarda kimliğini sergileyebiliyor. Ancak şirketler en fazla TV, alışveriş sitesi ya da sosyal medya gibi dijital platformları tercih ediyor.

Başarılı Olmuş Kurumsal Kimlik Örnekleri

Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde başarılı olmuş ve dünya çapında bilinen kurumsal kimliklerin baz alınması gerekiyor. Bu sayede şirketler daha başarılı sonuçlar elde edebiliyor. Başarılı olmuş kurumsal kimliklerin başında Amazon geliyor. A ve Z arasında bir ok ve bu okun gülümsemeyi andıran yapısına sahip logosu sayesinde Amazon her geçen dakika daha popüler hale geliyor.

Amazon yaptığı kimlikte A ve Z detayında A’dan Z’ye her şeyin olduğunu vurguluyor. Bu sayede tüketiciler aradığı şeyi diğer sitelerden ziyade Amazon’da sorguluyor.

Başarılı olmuş kurumsal kimliklerden bir tanesi Heineken firmasının ürettiği kimliktir. Kırmızı yıldız ve yeşil halka detayının bulunduğu bu kimlikte oldukça özel renklere yer verilmiştir.

Kurumsal Kimlikte Yer Alan Temel Unsurlar

Kurumsal kimlikte birkaç farklı temel unsur vardır. Bu temel unsurların hepsinin ayrı bir görevi vardır. Bu unsurlar kurumsal kimliğe doğaçlama ya da öylesine koyulmamıştır. Kurumsal kimlikte yer alan temel unsurlardan bir tanesi şirket adıdır. Şirket adı kimliğin tam ortasında yer alan en önemli detaydır.

Kurumsal kimlikte yer alan diğer bir detay ise logodur. Logo, şirketin özelliklerinin yansıtılmasını sağlar. Mercedes Benz ya da Burger King gibi firmaların logosunu tahmin etmek tüketiciler için hiç de zor değildir.

Kurumsal kimlikte yer alan temel unsurlardan bir tanesi ise yazı tipidir. Yazı tipi kurumsal kimliğin ilgi çekici hale gelmesini sağlayan önemli bir detaydır.

Kurumsal Kimlik Medya Çalışmaları

Kurumsal kimlik firmalar tarafından uzun yıllar kullanılabiliyor. Bu da pratik ve ücretsiz bir şekilde devamlı reklam yapılması anlamına geliyor. Bundan dolayı firmalar kurumsal kimliğe önem vererek daha popüler olmaya çalışıyor. Firmalar kurumsal kimliğe özen gösterirken medya çalışmalarını ihmal etmiyor.

Basın duyuruları, dergiler, TV reklamları, basılı medya çalışmaları ya da sosyal medya beklentileri kurumsal kimlik oluşturmada aktif rol oynuyor.

Kurumsal Kimliği Oluştururken Yapılan Hatalar

Şirketler kurumsal kimliği oluştururken bazı hatalara karışabiliyor. Bu hatalar şirketlerin hem zaman hem de vakit kaybetmesine neden olabiliyor. Bu alanda yapılan hatalardan bir tanesi AR-GE çalışması yapmadan kurumsal kimlik oluşturma aşamasına geçilmesidir. AR-GE çalışması olmadan kurumsal kimlik eksik kalacaktır.

Kurumsal kimlik oluştururken yapılan hatalardan bir tanesi de firmanın özelliklerine uygun olmayan tasarımların kullanılmasıdır.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder