BLOG

  • Bulunur.com Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal kimlik, firmaların kendilerini insanlara nasıl göründüklerini belirleyen bir işlevselliğe sahiptir. Her bir firma insanlar üzerinde daima güçlü ve iyi bir imaj oluşturmayı ister. Çünkü bunu ne kadar başarırsa ancak o doğrultuda şirket amaçları, hedeflerine uygun olarak bir başarıya ulaşır.

Kurumsal bir kimliğin inşasında eğer temeller sağlam dizayn edilirse o zaman geniş kapsamda bir hedef kitleyle buluşma fırsatına şirketler sahip olurlar. Bu kimliği oluşturmak için işe bir logo tasarlanarak başlanır.

Her bir kuruluş mutlaka kendisine özel iyi bir logoya sahip olmalıdır. Akılda kalıcılık açısından da logoların etkin ve güçlü bir yönleri vardır. İşin faaliyet alanının ne ve nasıl bir yapıya sahip olduğu belirlenerek kuruluşa özel bir logo oluşturulur.

Döneme uygun olarak ilgili logonun ortaya çıkarılması da yine süreçte dikkate alınır. Modern görünen bir logo daima insanlar üzerinde çok iyi izlenimler bırakır. Bu yüzden logo belirlenmesinde zaman unsuru da dikkate alınır.

Logonun tasarımı işlemiyle genellikle bu konuda yetkinliği ve tecrübesi bulunan kişiler ilgilenirler. Daha sonra onu hazırladıktan sonra bu kişiler ilgili birimlere sunar ve onların onayını almaya çalışırlar. Son adımda ise varsa düzeltmeler gerçekleştirilir ve daha sonra o logo çeşitli mecralarda ve yerlerde yayınlanmaya başlanır.

Kurumsal Kimlik Nasıl Kurulur?

Başarılı bir şekilde kurumsal kimliğin kurulması süreçlerinde bazı önemli basamaklar üzerinde durulur. Doğru bir rotanın izlenmesi çerçevesinde ilgili kuruma yönelik uygun bir logo başarıyla ortaya çıkarılır. Her aşamada dikkatlice düşünülür ve kurumun temel misyonu esas alınır.

  • Kurumun insanlara faaliyetlerinde vaat edecekleri,
  • Nasıl bir güçlü vizyona sahip olacağı,
  • Hedef kitlesiyle nasıl yakın irtibatlar kuracağı,

Bu gibi önemli unsurlar, kurumlar için bir kimlik oluşturma sürecinde oldukça yol gösterici dinamiklere sahiptirler.

Kurumsal Kimlik Ne Kadara Yapılır?

Kendisine özgü ideal hedefleri olan her bir kuruluş mutlaka iyi ve kaliteli bir logo tasarlama isteğindedir. Güçlü hedefleri olan firmalar asla hiçbir şeyin bu çalışmalarda eksik kalmasını istemezler. Bundan dolayı tam kapsamlı bir destek almayı arzu ederler.

Dijital alana yönelik çalışmalar, nesnel bazı şirkete yönelik tanıtıcı ürünlerin ortaya çıkarılması, özel reklam çalışmaları gibi işler, kurumsal kimlik fiyatlarını belirler. Faaliyet gösterilen alanda güzel şekilde ilerlenmek isteniyorsa iyi bir kimliğin oluşturulması için uygun bir bütçeyi insanlar bu işler için ayırmalıdırlar.

Kurum Kimliğini Oluşturan Temel Unsurlar Nelerdir?

Kurumsal kimlik kendi içerisinde bazı önemli parçalara sahiptir. Her bir parça bütüne hizmet ederek kurumun güçlü etkinliğini ortaya çıkarır. İletişim bunda çok önemli bir pay sahibidir. Öte yandan o oluşumun neler yansıttığı ve davranışları gibi bir detay da vardır.

Yine buna ek olarak durumu tamamlayan öğelerden bir diğeri ise görselliktir. Görsel araçların kurum için hazırlanması da yine bütünsel oluşuma iyi olarak hizmet eder. Tüm bu dinamiklerin bir araya gelmesiyle kurum, kimlik vizyonunu tam manasıyla ortaya koyar.

Kaç Çeşit Kurumsal Kimlik Vardır?

Kurumsal kimlikler kendi aralarında birtakım seçeneklere sahiptirler. En yaygın olarak kullanılan kimlik, bütüncül kimliktir. Bu kimliğin önemli işlevselliği, markayla ilişkili olan tüm ortamlarda tam etkinliğini ortaya koymasıdır.

Diğer bir kurumsal kimlik türü ise onaylanmış-desteklenmiş kimliktir. Bu içerik yapısında ise ana kuruma bağlı ancak kendilerine özgü kimlikleri bulunan bazı şirketler vardır. Üst kimlik sahibi ana şirketten, vizyon açısından bir destek alırlar.

Son seçenekteki kimlik ise marka kimliğidir. Uluslararası sahada aktivitesi ve etkinliği olan firmalar bu nitelikte bir kimliğe sahiptirler.

Kurumsal Kimlik Neler Olur?

Kurumsal kimliklere sahip firmalar, sahip oldukları amaç ve hedefler doğrultusunda vizyonlarını tam manasıyla ortaya koyarlar. Firmanın insanlar tarafından tanınması, benimsenmesi ve takip edilmesi kolaylaşır.

Marka çok daha insanların aklında kalan ve yer eden bir yapıya bürünür. Buna yönelik tüm profesyonel çalışmalar, kurumsal kimlik tasarımı adı verilen bir yapıyı ortaya çıkarır. Bu amaç çerçevesinde tasarım uzmanları yeni kimliği kurum için oluştururlar.

Kurumsal Kimlik Neden Gereklidir?

Her bir firma mutlaka iyi bir kurumsal kimliğe sahip olmalıdır. Çünkü onu insanlara tanıtacak ve benimsetecek olan temel şey budur. Markanın hizmet sunma ve faaliyet noktasında nasıl bir duruşunun olduğunu anlama noktasında bu kimliği görmeye insanlar her zaman gereksinim duyarlar.

Vizyon sahibi olunduğunun gösterilmesi açısından da kurumların mutlaka bu kimliği kendileri nezdinde oluşturmaları gereklidir. Kurum için tüm özel olan görsellik, iletişim ve faaliyet-hizmet misyonu gibi unsurlar kurumsal kimliği meydana getirirler.

Bu nitelikte firmalar, insanlar üzerinde daima iyi bir imaj oluşturmayı başarırlar. Bundan dolayı her bir firma için mutlaka bir kurumsal kimlik gereklidir.

Kurumsal Kimlik Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurumsal kimliğin tasarlanması süreçlerinde her bir aşamanın çok önemli ve kayda değer bir yönü vardır. Kimliği oluşturan öğeler daima birbirleriyle örtüşmelidir. Farklılık arz eden veya uyumsuz şeyler bu kimlik oluşumunda asla yer almamalıdır.

İnsanlar kurumla alakalı bazı şeyleri incelediklerinde aynı hizmet sunma misyonunu görmeli ve iletişim yönünden de bunu fark etmelidirler. Bu nitelikte firmalar her zaman ilgili oldukları alanda en kararlı şekilde ilerleme imkânlarına sahip olurlar.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Neleri İçerir?

Kurumsal kimlik tasarımında birbirinden farklı öğeler yer alır. Bunlar arasında logo tasarımı ilk sırada bulunur. Onun dışında bazı maddesel şeylere de ihtiyaç vardır. Birtakım yönlendirme araçları, tabelalar, dosyalıklar, zarflar ve bazı antetli kâğıt ürünleri de gerekli olan diğer öğelerdir.

Kurumsal Kimlik Hangi Disiplin İçin Önemlidir?

İyi bir kurumsal kimliğe sahip olmanın en önemli artı yönü, insanlar üzerinde güçlü bir imaj oluşturmasıdır. Bu yapıda firmaların ürün ve hizmetlerinden genel kapsamda insanlar her zaman yararlanmak arzusunda olurlar. Bundan dolayı kurumsal firmalarda iyi bir disiplin ve kurumsal kimlik yapısı önem teşkil eder.

Kurumsal Renkler Nelerdir?

Her bir firma, kendi faaliyet misyonuna ve vizyonuna özel olarak kurumsal renkler seçmelidir. Bunlar arasında lacivert, gri, siyah ve hâkî renk tonları sıkça yer alır. Canlılık açısından kırmızı da yine çoğu kurumun ilgisini çeken önemli renkler arasındadır.

Kurumsal Kimlik Firmaya Ne Kazandırır?

Kurumsal kimlikler diğer firmalarla ortaya çıkan birtakım karışıklıkların önüne geçer. Her bir firma kendi özelinde müşterilerine vizyonunu yansıtır. Saygınlık normalden daha yüksek olur ve bu da firmaya artı bir değer olarak geri dönüş yapar.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder