BLOG

 • Bulunur.com Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Kurumsal Kimlik Bunalımı Yasayan Markaların Çektiği Çileler

Kurumsal Kimlik Bunalımı Yasayan Markaların Çektiği Çileler

Kurumsal Kimlik Bunalımı Yasayan Markaların Çektiği Çileler

İnsanlar, kendilerini tanıtmak için kimliklerini kullanıyor. İşletmeler de piyasada kendilerini tanıtabilmek için kurumsal kimliğe sahip olmalıdır. Kurumsal kimlikler, işletmelerin kendilerini ifade etmelerini, müşteri algısı oluşturmayı sağlayan çalışmalar bütünü olarak görülür. Kendisini iyi ifade eden işletmeler, hedef kitleler üzerinde doğru algı oluşturacak, marka, ürün ve hizmet tanıtımlarını kolay yapacaktır. Kurumsal kimlik bunalımı yaşayan işletmeler, sektörde büyüme ve pazarlama işlemlerinde büyük zorluklar yaşayacaklardır. Bu sorunların yaşanmaması için kurumsal kimliğin doğru unsurlar kullanılarak oluşturulması önemlidir.

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Her işletme, kendi sektöründe tanınmak ve geniş kitlelere ulaşmak ister. Kurumsal kimliği olmayan işletmeler, dar çevrede tanınmadın dışına çıkamazlar. Kurumsal kimlik, doğru algıların oluşturulması, hedef kitlelere mesajların ulaştırılması ve sektördeki farklılığın gösterilmesi için çok önemlidir. Kurumsal kimlik bunalımı yaşayan işletmeler, kurumsal kimliklerini oluşturan öğelerin her birisini özel değerlendirmeli ve tüm öğeleri bütüncül olarak ele almalıdır. Doğru yöntemlerle kurumsal kimlik oluşturan işletmelerin markalaşmaları ve büyümeleri daha kolay olacaktır.

İşletmelerin Yaşadıkları Sorunlar

İşletmelerin asıl amacı, hizmet sektörlerinde hedef kitlelere kendilerini tanıtmak ve ürün pazarlamasını gerçekleştirmektir. Kurumsal kimlik bunalımı yaşayan işletmelerin yaşadıkları en büyük çile tanıtım sorunudur. Görsel unsurlar kullanılarak tanıtımın yapılabilmesi için kurumsal kimlik araçlarının bir bütün olarak ele alınması ve kullanılması gerekiyor. Doğru yöntemlerle oluşturulmamış olan kurumsal kimlikler, müşteri kitleleri üzerinde etkili olmayacak ve hatırlanma sorununa neden olabilecektir. Kurumsal kimlik, marka imajı için çok önemlidir ve tasarım çalışmaları dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Kimlik oluşturma bunalımları, işletmelerde tanıtım sorununa neden oluyor ve sektördeki rekabet gücünü azaltıyor.

Kurumsal Kimliğin İşletmelere Sağladığı Avantajlar

Kurumsal kimlikler, işletmenin hangi sektörde hizmet verdiğini ve hedef kitlesinin kimler olduğunu gösterir. Özel tasarım çalışmaları ile oluşturulan, marka ve logolar, kurumsal kimlik araçlarına giydirildiğinde, işletmenin hem çalışanlar hem de müşteri kitleleri üzerindeki etkisi giderek artacaktır. Kurumsal kimliğin sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Müşteriye güven verir,
 • Sektörde kalıcı ve güçlü olduğunu gösterir,
 • İşletmenin kişiliği ve kültürü hakkında bilgi verir,
 • İşletmenin daha iyi tanıtılmasını ve hatırlanmasını sağlar,
 • Hedef kitleler tarafından anında fark edilmeyi sağlar,
 • Müşteri kitleleri üzerinde istenilen algının oluşturulmasını sağlar,

Her işletme, kurumsal kimlik sayesinde farklı avantajlar elde edebiliyor. En büyük avantaj, tanıtım ve kolay hatırlanmayı sağlıyor olmasıdır.

Markalaşma Çalışmaları

Kurumsal kimlik sorunu yaşayan her işletme, markalaşma çalışmalarında da çeşitli zorluklarla karşılaşacaktır. Markalaşma, pazarlama alanında güçlü olmayı ve satış oranlarını artırmayı sağlar. Kurumsal kimlik tasarım çalışmaları, ürün ve hizmetlerin pazarlanacağı kitlelere kolay mesaj oluşturacak şekilde yapılmalıdır. Aynı sektörde hizmet veren çok sayıda işletme arasından sıyrılabilmek için markalaşmak gerekiyor. Kurumsal kimlik, markalaşmanın önünü açıyor ve kolaylaştırıyor. Kurumsal kimliğini oluşturmamış olan işletmeler, markalaşamaz ve sektör içerisinde birçok kargaşa ile karşılaşır. İnsanlar, marka değeri olan ürünleri tercih ediyor. Bunun için kurumsal kimlik çalışmaları en iyi şekilde yapılmalı ve markalaşmanın ilk adımı atılmalıdır.

Kurumsal Kimlik Çalışmaları

Kurumsal kimliğini oluşturmamış olan işletmeler, sektörde rekabet gücüne sahip olamayacaktır. İnsanlar kimlikleri olmadığı zaman yaşamlarında nasıl bir zorlukla karşılaşıyorsa, işletmelerde aynı şekilde birçok zorlukla karşılaşacaktır. Kurumsal kimliği olmayan işletmeler, markalarını duyuramayacak ve müşteriye güven vermede sorunlarla karşılaşacaktır. Hedef kitleye ulaşabilmek için kurumsal kimlik çalışmaları yapılırken, kurumsal renkler belirlenmeli, markaya uygun logo tasarımları yapılmalıdır. Kurumsal kimlik öğelerinin tümü, görsel çalışmalar bütününü oluşturur ve markanın kolay hatırlanmasını sağlar.

Kurumsal Kimlik Öğeleri

Kurumsal kimlik bunalımından kurtulmak isteyen işletmeler, profesyonel destek alarak markalarına uygun en iyi çalışmaları yaptırmalıdır. Kurum içi ve dışında sadakatin oluşturulabilmesi için kurumsal kimlik öğelerinin bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Kurumsal kimlik öğeleri şunlardır:

 • Marka,
 • Logo,
 • Renk ve font kullanımı,
 • Slogan,
 • Antetli kağıt,
 • Kurumsal yazı karakteri,
 • Kartvizit,
 • Sosyal medya kitleri,
 • Kaşe,
 • Bloknot, dosya çeşitleri,

Kurumsal kimlik öğeleri çok çeşitlendirilebiliyor. Anahtarlık, rozet, kalemlik gibi kişisel ürünler de bu ögeler arasında sayılabiliyor. Tüm öğeler, kitleler üzerinde algı oluşmasını ve logo sayesinde kolay tanınmayı sağlayacaktır.

Kurumsal Kimlik Karmaşası

Kurumsal kimlik bunalımı yaşayan her işletme, kendi sektörü içerisinde çeşitli sorunlarla karşılaşır. Yaşanan karmaşanın çözülmesi için kurumsal kimliğin ve kurum imajının oluşturulması gerekiyor. Marka hangi alanda ürün ve hizmet sunacaksa, kurum kimliği de o alanla ilgili olmalıdır. Kurumsal kimliği oluşturan logo ve renk seçimleri, hizmet sunulan alanları temsil eder. Renk tasarımı, logo, slogan, vizyon, misyon, kampanya seçenekleri, sosyal medya kitleri, kurumsal kimlik karmaşasının kolay çözülmesini sağlayacaktır. Kurumsal kimlik sayesinde, kurum davranışı, iletişim seçenekleri ve markalaşma etkisi kolay oluşacaktır. Bunlar yaşanacak karmaşanın çözülmesini, hedef kitle üzerinde olumlu imajın oluşmasını sağlayacaktır.

Kurumsal Kimliğin İşletmeye Kazandırdıkları

Kurumsal kimlik çalışmaları, işletmelerin, sektörde var olduğunu gösteren en önemli görsel çalışmalardır. Kurumsal kimlik bunalımı yaşayan işletmeler, yapılan çalışmalar sonucunda şu kazanımlara ulaşırlar:

 • Kurumsal kimliğe sahip olurlar,
 • Kurumsal algının oluşmasını sağlar ve sektörde güçlü olur,
 • Müşteri kitlesi ile duygusal bağ oluşur,
 • Çalışanların kuruma olan bağlılığı artar,
 • Kurumsal kültürü oluşturur ve vizyonunu belirler,
 • Rekabet gücü artar ve rakiplerinin önüne geçer,

Kurumsal kimlik sorununa çözüm bulan işletmeler, kısa sürede birçok faydanın oluştuğunu görecek, kurumsal kimliğini güçlendirmek için çalışmalar yapacaktır.

Kurumsal Kimlik Çeşitleri

Kurumsallaşmaya çalışan işletmeler, kurumsal kimlik çeşitlerinin tümünü gerçekleştirmelidir. Genelde 3 tür kimlik çeşidi vardır. Bunlar, bütüncül kimlik, onaylanmış/desteklenmiş kimlik ve marka kimliği olarak gösterilir.

Bütüncül Kimlik

Bütüncül kimlik, kuruma ait olarak belirlenen ve tüm hizmet alanlarında kullanılan kurumsal kimliktir. Oluşturulan logo, tüm hizmet alanlarında, ortak kimlik unsuru olarak gösterilir. Bu kurumsal kimliğin, işletmeye ait tüm alanlarda bütüncül olarak kullanılmasını sağlar.

Onaylanan Kimlik

Şirketler, bir kuruma bağlı olsa da farklı kurumsal kimlikler kullanırlar. Her faaliyet alanı için farklı kimlik tasarımlarının kullanılması, bir üst kimliğin altında yer almayı sağlar. Bu onaylanan kimlik olarak tanımlanır ve kurumsal kimlik bunalımının ortadan kalmasına yardımcı olur.

Marka Kimliği

Kurumsal kimlik bunalımı, marka imajının oluşturulamamasından kaynaklanır. Bir kurum çatısı altında yer alan işletmelerin, kendilerine özgü marka kimliklerini oluşturmaları, sektördeki rekabet güçlerini artırır. Marka kimlikleri, işletmelere göre ayrı oluşturulsa da üst kuruma bağlıdır ve marka gücünün artmasını, sektörde kalıcı olmasını sağlar.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder