BLOG

  • Bulunur.com Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • En İyi Selfie Çekmek İçin Öneriler

En İyi Selfie Çekmek İçin Öneriler

En İyi Selfie Çekmek İçin Öneriler

Akıllı telefonların gittikçe modernleşmesi, kameralarının gelişmesine neden olmuştur. Bugün kullanılan birçok akıllı telefon modellerindeki kameralar, son model fotoğraf makineleri kadar mükemmel fotoğraf çekmektedir. İnsanlar, artık fotoğraf makinesi yerine daha rahat bir şekilde resim çekinecekleri telefonlara yönelmişlerdir.
Bunun sonucunda ise selfie çekimi ortaya çıkmıştır. Son dönemlerde büyük bir akıma neden olan selfie, hemen herkesin yaptığı bir uygulamadır. Selfie çekmek, her yaştan insanın yaptığı bir fotoğraf çekimidir. Fotoğraf çeşitleri arasında yer alan selfie, insanın kendini çekmesi demektir.

Günümüzde selfie çekmeyen insan, neredeyse yok denecek kadar azdır. Selfie çekmenin bu kadar popüler hale gelmesi, selfie pozlarının zamanla sıradan hale gelmesine neden olmuştur. Bu nedenle insanlar, diğer insanlardan daha iyi selfie çekme çabasına düşmüşlerdir.

Yapacağınız bazı taktikler sayesinde en iyi selfieyi çekebilirsiniz. Bunun için nasıl selfie çekmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Doğru selfie çekimi, nasıl göründüğünüzü etkiler. Eğer amacınız güzel bir selfie çekimi yapmak ise selfie çekme önerilerini dikkate almanız gerekmektedir. Selfie çekme önerileri sayesinde kendi resminizi olduğundan daha mükemmel bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Selfie çekmenin de bazı kuralları vardır. En iyi selfieyi çekebilmek için bu kuralları bilmek, son derece işinize yarayacaktır. İşte en iyi selfie çekmek için öneriler!

Kolunuzu Uzatmayın

En iyi selfie çekmek için ilk öneri, kolunuzu uzatmamanızdır. Bazı insanlar selfielerinde özellikle kollarını uzatırlar. Selfiede uzunca çıkan kol ise son derece çirkin bir fotoğraf karesi olarak gözükür. Selfie çeken insanların en sık yaptığı hatalardan biri budur. Bu nedenle selfie çekerken kolu uzatmamak, ilk öneri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle kolunuzu çok fazla uzatmamanız gerekir. Kolunuzu mümkün olduğu kadar kısa tutun. Ayrıca sizden önce kolunuzun gözükmesi, selfienin olumsuz yorumlar almasına neden olur.

Selfiede Yalnız Olmayın

Selfie, aslında insanın kendini çekmesini ifade eden bir kavramdır. Ancak selfielerde yalnız olmak, artık demode kalan bir görüntüdür. Bu nedenle selfie çekerken yalnız olmamaya özen gösterin. Yalnız olduğunuz zaman kendinizi daha güzel buluyor olabilirsiniz.

Ancak tek başınıza çok fazla poz seçeneğiniz olmaz. İyi pozlar vermek için yanınızda başka birinin ya da bir hayvanın olması poz çeşitliliğini artırır. Bu sayede birbirinden farklı sayısız selfie çektirme şansınız artar.

Selfie Çubuğu Kullanın

Selfie çekmenin dünya geneline yayılması ile birlikte çeşitli aksesuarlar da ortaya çıkmıştır. Bu aksesuarların başında ise selfie çubuğu yer almaktadır. Selfie çubuğu sayesinde görüntü genişliğini daha rahat şekilde yakalama şansınız olur. Ayrıca selfie çubuğu, kolunuzu çok fazla ileriye uzatmamanızı da sağlar. Selfie çubuğuyla daha rahat fotoğraflar çekinebilirsiniz. Özellikle de manzarası yoğun olan bölgelerde selfie çekmek istiyorsanız, selfie çubuğu çok kullanışlı olur. Selfie çubuğu, selfienizin daha geniş planda olmasını da etkiler.

Kameranızın Açısını Değiştirin

En iyi selfie çekmek için yapabileceğiniz 4. öneri ise kamera açısı ile alakalıdır. Kameranızın açısını sürekli aynı tutmamalısınız. Bazı insanlar genellikle düz şekilde bir açıdan selfie çekmeye çalışırlar. Bu şekilde çekilen selfieler, hem zor hem de kötü bir fotoğraf olur. Bundan dolayı kamera açısının doğru şekilde belirlenmesi gerekir. Telefonunuzu görüş açınızın biraz üzerinde tutmalısınız. Ayrıca cihazı bir miktar sola veya sağa kaydırmanız gerekir. Böylece selfie için en doğru açıyı yakalamış olursunuz.

Selfiede Yapay Pozlar Vermeyin

Artık insanlar yapay pozlardan hiç hoşlanmıyorlar. Doğallık ve gerçekçilik bulunan selfieler, en iyi selfieler arasında yer alıyor. Bu nedenle selfie çekerken yapay pozları bir kenara bırakın. Burada yapay pozdan kasıt anlamsız yüz ifadeleridir. Mesela bazı insanlar, dudaklarını bükerek poz verirler. Bu en yapay pozlardan biridir. Selfie çekerken bu tarz çirkin görüntülere yer vermemelisiniz. En iyi selfieyi çekmek istiyorsanız, masum bir gülüşünüz fotoğrafa canlılık katacaktır.

Selfiedeki Arka Plana Dikkat Edin

Selfiede odak nokta siz olmalısınız. Ancak arka planın sizinle uyumlu olması önemlidir. Bu nedenle görüntü güzelliği olan yerlerde selfie çekmeniz gerekir. Özellikle de deniz ve orman gibi manzara kalitesi yüksek olan yerlerde selfie çekinmeye çalışın. Ancak arka planınızın düzenli ve sade olmasına da ayrıca dikkat edin. Kalabalık bir görüntüde olan arka planlarda selfie çekimi yapmayın. Arka planın kusursuz olması, selfienizin dikkat çekici olması için yeterli gelir.

Işığı Doğru Şekilde Ayarlayın

En iyi selfie çekmek için öneriler sıralamasında ışık faktörü de vardır. Işığın doğru olması ve doğru açıdan gelmesi, iyi bir selfie çekimi yapabilmenizi sağlar. Ayrıca ışık, nasıl göründüğünüzü büyük oranda etkiler. Selfie çekerken direk ışığın altında durursanız, yüzünüzün bir kısmı aydınlık çıkarken diğer bir kısmı ise karanlık olur. Böyle görünmek ise en iyi selfie önerilerine uygun değildir. Bu nedenle en iyi selfieyi çekmek için ışığın tam karşınızda olması ve yüzünüze net şekilde yansıması gerekir.

Selfie Çekerken Güzel Görünün

Selfie çekerken güzel görünmek çok önemlidir. Bu nedenle görüntünüzün güzel olduğundan emin olarak selfie çekinin. Kılık kıyafetinizin de şık olmasına dikkat edin. Nasıl bir pozda güzel görünüyorsanız, o pozu verin. Böylece selfiede güzelliğinizi daha fazla öne çıkarma şansınız olur. Ancak güzel görüneyim derken sıradanlığınızdan çıkmayın. Güzel ama doğal olun. Her zamanki halinizde olmanız bile bazen en iyi selfieyi çekmenizi sağlar. Saçlarınızın, bakışlarınızın ve gülüşlerinizin uyum içerisinde olmasına dikkat edin.

Selfie Programlarından Yararlanın

Selfie çekmek, ünlü hale geldiğinden beri çeşitli selfie programları çıkmaya başlamıştır. Bu programlar, selfienize daha farklı bir görüntü kazandırmanıza yardımcı olmaktadır. Ancak her selfie programı ne yazık ki kullanışlı değildir. Çünkü bazı selfie programlarında görüntü kalitesi çok düşüktür. En iyi selfieyi çekmek için kaliteli selfie programlarından faydalanabilirsiniz. Ancak bu programların selfiedeki doğal görüntüye zarar vermemesi önemlidir. Bu nedenle kullandığınız selfie programını iyi seçmeniz gerekir.

Omuzlarınızın Konumuna Dikkat Edin

Selfie çekerken omuzlarınızı nasıl bir konumda tuttuğunuz da önemlidir. En iyi selfie için omuzlarının hafif bir şekilde sağa ya da sola dönük bir şekilde olması gerekir. Yan bir şekilde durmak, omuzlarınızın ve bedeninizin daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Omuzlar, telefona paralel şekilde durmamalıdır. Çünkü bu şekilde bir duruş, omzunuzun daha farklı bir görüntüde olmasına neden olur. Selfiede daha modern ve tarz bir duruşa sahip olmak için omuzların yan olması gerekir.

Boynunuzu Uzatarak Poz Verin

En iyi selfieyi çekmek için boynunuzu öne çıkarmanız gerekir. Boyunun hafif bir şekilde öne doğru uzatılması, çenenizin daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca boynu doğru şekilde uzatmak yüz hatlarınızın şeklini de ortaya koyacaktır. En iyi selfie için bu öneriyi dikkate almalısınız. Boynu uzatmak, hayal ettiğiniz zaman komik bir durummuş gibi gelebilir. Ancak bu şekilde selfie çektiğinizde göreceksiniz ki harika bir görüntü oluşmuş.

Aşırı Düzenlemeden Kaçının

Bazı insanlar selfie çekindikten sonra düzenleme yapma gereği duyarlar. Ancak selfienin düzenlemeye fazla uygun olmadığını bilmeniz gerekir. Çünkü selfie üzerinde ne kadar düzenleme yaparsanız, o kadar fazla bozulur. Eğer doğru şekilde selfie çekinme konusunda becerikli iseniz, selfieleriniz üzerinde oynamanıza gerek yoktur. Özellikle de yüz hatlarınız ve ışık üzerinde düzenlemeler yapmak, kötü görünmenize neden olur. Bu yüzden en iyi selfie çekmek için düzenleme yapmayın.

Anı Bozmamaya Çalışın

Selfiede anlık çekim yapmak önemlidir. Özellikle de anı yakaladığınız anda hemen selfie çekinmeniz gerekir. Bazı insanlar, daha güzel çıkacaklarını düşünerek anı bozmaya kalkarlar. Bunun sonucunda da bozuk bir görüntü ortaya çıkar. Ayrıca selfienin doğallığa da bozulur. Bundan dolayı selfie çekinirken ana müdahale etmeye çalışmayın. En iyi selfie çekmek, anı yakalamaya bağlıdır. Hem bu şekilde çekilen selfielerin yeri daha ayrıdır. Bir zaman sonra selfielerinize baktığınızda anın ne kadar özel olduğunu anlarsınız. Bundan dolayı selfie çekilirken ki doğal görüntüye dokunmamanız gerekir.

Kamera Lensi Kullanın

Selfie çekimlerinin hayatımıza girmesi ile birlikte telefonların ön kameralarında büyük gelişimler meydana geldi. Kameralarda bulunan özel lensler sayesinde en iyi selfienizi çekebilirsiniz. Bu lensler, selfie esnasında her ayrıntının mükemmel bir şekilde yakalanmasını sağlar. Bu lensler, tıpkı bir fotoğraf makinesinin yarattığı kaliteyi sizlere sunar.

Bakımlı Olun Ve Aksesuar Kullanın

Selfie çekinirken saçınız başınız dağınık ya da eliniz yüzünüz bakımsız olursa güzel bir görüntü elde edemezsiniz. Çünkü selfieye güzellik katacak en önemli faktör sizsiniz. Bu nedenle güzelliğinize dikkat etmelisiniz. Selfie çekmeden önce bakımınıza özen göstermeniz gerekir. Ayrıca ufak makyaj dokunuşları ile cilt güzelliğinizi artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli aksesuarlar kullanarak da en iyi selfieyi çekebilirsiniz. Böylece ne kadar bakımlı ve özenli bir insan olduğunuzu gösterme fırsatınız olur. En iyi selfie çekmek için çok iyi bir kameraya ihtiyaç yoktur. Böyle ufak öneriler sayesinde en iyi selfieyi kolaylıkla çekebilirsiniz.

Rahat Olun

En iyi selfieyi çekeyim diye kendinizi kasmanıza gerek yok. Selfie çekinirken oldukça rahat olun. Eğer kendinizi kasarsanız, bu durum yüz hatlarınızdan hemen belli olur. Bu nedenle çok doğal ve rahat olmaya çalışın. Ayrıca sürekli olarak şekil değişikliği yapmaya da çalışmayın. Basit şekiller de bile hoş görünebileceğinizi unutmayın. Rahatlığı yakaladığınız zaman en iyi selfieyi çekmiş olacaksınız.

Farklı Bir Şeylerle Poz Verin

En iyi selfie çekmek için ara sıra farklı şeyleri kullanarak poz verin. Mesela güzel bir kulaklık ile poz verebilirsiniz. Ya da kullandığınız herhangi bir eşyayla da poz vermeyi deneyebilirsiniz. Böylece farklı şekiller içerisinde selfie çekinmiş olursunuz.
En iyi selfie çekmek için öneriler yukarıda önem sırasına göre verilmiştir. Bu öneriler dışında en iyi selfie çekmenizi sağlayacak diğer öneriler ise şunlardır:

  • Fazla düşünmeden selfie çekimi yapın.
  • Suyun bulunduğu yerlerde selfie çekimi yapın.
  • Selfienizde kalabalık iseniz, siz köşe kısımda yer alın.

Bu önerileri de uygularsanız hayal ettiğiniz gibi en iyi selfie çekimini elde edebilirsiniz.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder