BLOG

Chrome'da 'ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR' Nasıl Onarılır?

Chrome'da 'ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR' Nasıl Onarılır?

Bu site güvenli bağlantı sağlayamaz

Google Chrome, internet dünyasına açılan pencerenizse, "Bu site güvenli bağlantı sağlayamaz" hatasıyla veya en az bir kez ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR mesajıyla karşılaşmış olmalısınız. Bu hatayla ilgili sinir bozucu olan şey, çoğu zaman arkasında kolayca fark edilebilen bir neden olmamasıdır. SSL hataları hem en popüler sitelerde hem de en azında ortaya çıkabilir.

Az önce söylediğimiz gibi, Google'ın bazen "Bu site güvenli bir bağlantı sağlayamaz" demesinin nedeni ne olursa olsun, tek bir nedene indirmek neredeyse imkansızdır. Yanlış bir sistem tarihi kadar önemsiz bir sorundan çok daha kafa karıştırıcı sunucu sorunlarına kadar her şey olabilir - neredeyse her şey olabilir.

Teşhis kısmını bir anlığına bir kenara bırakalım ve burada ne için olduğunuza, tedaviye odaklanalım.

İşte Google Chrome'da ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR'u düzeltmek için hızlı bir sorun giderme makalesi. Biri işe yaramazsa, bir sonrakini deneyin. Er ya da geç, bu sorundan kurtulmanız gerekir.

Doğru Tarih ve Saati ayarlayarak ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR'u düzeltin

Çok açık, değil mi? Çoğu zaman, bir soruna en basit çözüm, doğrudur. Bu durumda yanlış tarih ve saat ayarları sizin için sorun yaratabilir. Bu nedenle, sisteminizin geride kalmadığından veya ilerlemediğinden emin olun.

Bu neden bir problem? Sertifika geçerliliği, kimlik doğrulama sürecinde son derece önemli bir faktördür ve bu, sertifikanın imzalandığı zaman ve süresinin ne zaman sona ereceği konusunda çok özel sekmeler tutulması anlamına gelir. Sisteminizin saat ve tarihiyle ilgili bir sorun varsa, kimlik doğrulama sırasında her türlü soruna neden olabilir. Bu tarayıcılar dikkatli olmak için tasarlanmıştır, bu nedenle yanlış zamana sahip olmak kadar basit bir şey bir SSL bağlantı hatasına neden olabilir.

Chrome'un Tarama Verilerini temizleyerek ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR düzeltin

Zaten doğru tarih ve saate sahipseniz, Chrome'un önbelleğini ve çerezlerini temizleme zamanı gelmiştir. Bunu yapmak için Ctrl + Shift + Delete tuşlarına basın ve göz atma verilerinizi silin. Bu, "Bu site güvenli bir bağlantı sağlayamaz" hatasını düzeltmemiş olsa bile, tarama verilerinizi düzenli olarak temizlemenizi öneririz.

SSL Durumunuzu temizleyerek ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR düzeltin
 

Yukarıdakilerden hiçbiri işe yaramazsa, SSL Durumunuzu temizlemek denemeniz gereken sonraki şeydir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Öncelikle, X (kapat) düğmesinin hemen altında gördüğünüz üç nokta olan Google Chrome'u Özelleştir'e gidin ve kontrol edin .
 2. Şimdi Ayarlar'a tıklayın .
 3. Sayfayı aşağı kaydırın ve Gelişmiş Ayarlar'ı açın .
 4. Aşağı kaydırarak veya arama çubuğunda arayarak Proxy ayarlarını aç seçeneğine gidin .
 5. ' İnternet Özellikleri' adlı bir pencere açılacaktır.
 6. Git İçerik pencere ve tıklayın Temizle SSL Devlet Düğme 

 

QUIC Protokolünü devre dışı bırakarak ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR'u düzeltin

QUIC (Hızlı UDP İnternet Bağlantıları), Google'ın sunucularına TLS / SSL eşdeğeri bağlantı sağlar. Varsayılan olarak, QUIC protokolü Chrome'da etkindir. Devre dışı bırakmak için, chrome: // flags / # enable-quic'i kopyalayın ve adres çubuğuna yapıştırın, enter tuşuna basın. Ekranınızın üst kısmında, Deneysel QUIC Protokolü Varsayılan olarak ayarlanmış olacaktır . Devre dışı bırakın ve Chrome'u yeniden başlatın.

Bunu mutlaka tavsiye etmiyoruz, ancak bazı belirsiz durumlarda işe yaradığı kanıtlandı, bu yüzden listeye koyuyoruz.

 

Antivirüs Ayarlarınızı kontrol ederek ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR düzeltin

Uyarı: Bu adım, bazı web sitelerinin hala kullandığı eski, güvenli olmayan SSL / TLS protokollerine izin verdiği için tamamen güvenli değildir.

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak Antivirüs yazılımınız ziyaret ettiğiniz web sayfalarına göz kulak olur ve sizi bunların oluşturabileceği veya içerebilecekleri tehditlere karşı korur. Bunu, bir web sitesinin kullandığı SSL / TLS protokolünü kontrol ederek yapar. Protokolün güvensiz ve modası geçmiş olduğunu bulmanız, siteyi ziyaret etmenizi engeller.

Kullanıcı arabirimi ve ayarlar bir yazılımdan diğerine farklılık gösterdiğinden, tüm Antivirüs yazılımlarının ayarlarını değiştirmenin belirli bir yolu yoktur. SSL protokollerini tarayıp taramadığını bulmanız ve görmeniz gerekir. Varsa devre dışı bırakın ve ne olacağını görün. Sorun devam ederse, orijinal ayarlara dönün.

 

Editörün Notu: Genel olarak, bir antivirüs programının bir SSL / TLS bağlantısıyla ilgili alarma neden olduğunu görmenizin nedeni, sunucunun, SSL 3.0 veya TLS 1.0 gibi kullanımdan kaldırılmış veya savunmasız bir SSL veya TLS sürümünü kullanarak bir bağlantı üzerinde anlaşmaya çalışmasıdır . Benzer tavsiye makalelerinde yazdığımız gibi , virüsten koruma yazılımınızı kurcalamayın veya bir web sitesinin kötü SSL / TLS yapılandırmasına uyması için TLS sürüm ayarlarınızı düşürmeyin . Riskler, ödüllerden çok daha ağır basıyor.


Tüm SSL / TLS Sürümlerini Etkinleştirerek ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR'u Düzeltin - The Last ResortTüm SSL / TLS Sürümlerini Etkinleştirerek ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR'u Düzeltin - The Last Resort

Uyarı: Bu adım, bazı web sitelerinin hala kullandığı eski, güvenli olmayan SSL / TLS protokollerine izin verdiği için tamamen güvenli değildir.

SSL etkin bir web sitesini ziyaret ettiğinizde , sunucuyla iletişim kurmak için SSL / TLS protokollerini kullanır . Bazen, bir web sitesinin SSL / TLS sürümü Chrome sürümünüzle uyumlu olmayabilir çünkü Chrome, kullanımdan kaldırılmış SSL / TLS protokollerinin varsayılan olarak çalışmasına izin vermez. Bu nedenle, bu SSL / TLS protokol ayarlarını değiştirmeniz gerekir. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz:

 1. Chrome'un sağ üst köşesinde gördüğünüz üç noktayı tıklayın ve Ayarlar'ı tıklayın .
 2. Şimdi aşağı kaydırın ve Gelişmiş Ayarlar'a gidin .
 3. Proxy ayarlarını bulun ve açın.
 4. Gelişmiş'e tıklayın
 5. Güvenlik bölümü gelene kadar aşağı kaydırın . Şimdi tüm SSL ve TLS sürümlerini kontrol ettiğinizden emin olun.
 6. Uygula seçeneğine tıklayın .
 7. Chrome'unuzu yeniden başlatın.

 

 

Editörün Notu: Yine, bu öneriyi tamamen akademik olarak düşünün. Başlıca tarayıcılar, önceki tüm TLS sürümleri için desteği devre dışı bırakma, TLS 1.2 ve yakın zamanda yayınlanan TLS 1.3'ü kaydetme planlarını duyurdu . Bu, güvenlik nedeniyle yapılıyor. Bilinen güvenlik açıkları olan modası geçmiş TLS ve SSL sürümleri için desteği etkinleştirmeyin. Hiçbir yasal kuruluş, web sitesiyle etkileşimde bulunmak için tarayıcınızın güvenlik ayarlarından ödün vermenizi istemez.

 

Bu kılavuzun, Chrome'da ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR veya "Bu site güvenli bir bağlantı sağlayamıyor" mesajlarını düzeltmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Olmazsa, endişelerinizi yorumlar bölümünde paylaşın, size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder