BLOG

  • Bulunur.com Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Ceket - Yelek Ürün Çekimi

Ceket - Yelek Ürün Çekimi

Ceket - Yelek Ürün Çekimi

Ürün çekimi, üretilen ve ticareti yapılması planlanan ürünlerin başarılı bir şekilde pazarda yer edinebilmesi ve ismini duyurabilmesi için oldukça önemlidir. Ürün çekimi yaparken dikkat edilmesi gereken ve ürünü daha göz alıcı gösterecek birçok yöntem mevcuttur.

Profesyonel yapılabildiği gibi ev ortamında da normal bir çekim yapılabilmektedir. Genelde profesyonel ve büyük firmalar, gerçekten bu işte başarılı olan fotoğrafçılarla çalışmaktadır. Ancak imkânlara bağlı olarak normal ev çekimleri de yapılabilir.

Ürün Çekimi Nedir?

Ürün çekimi, satışı yapılacak ya da yeni tanıtılacak ürünlerin başarılı bir şekilde, doğru ekipmanlar, güzel ışıklandırma ve fotoğraf çekim teknikleri ile ürünlerin çekiminin yapılması işlemidir.

Ürünü güzel göstermek ve tüketicide alma hevesi ve ihtiyacı uyandırmak amacıyla ve markayı tanıtmak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla yapılır. Basılmış kataloglarda, kartvizitlerde, reklam afişlerinde ya da online satış yapılıyorsa internet sitelerinde çekim fotoğrafları kullanılabilir.

Ürün Çekimi Neden Önemlidir?

Ürün çekimi, ürünü halka doğru tanıtmak, beğenilerini kazanmak ve marka bilinirliğini arttırmak için oldukça önemlidir. Ürün çekimi profesyonel fotoğrafçılarla yapıldığında daha çok dikkat çeker.

Ancak normal bir ortamda da çekimler yapılabilir. Önemli olan ürünü gerçeğini yansıtacak şekilde ve tüketicide kendisinde alma isteği uyandıracak şekilde gösterebilmek ve tüketicinin tercih edeceği marka olabilmektedir.

Ürün Çekimi İçin Neler Gereklidir?

Ürün çekimi için gereken birçok ekipman olsa da basit bir çekim için olması gereken şeylere fotoğraf makinesi, uygun bir fon ya da arka planı sayabiliriz. Profesyonel ürün çekimlerinde ise çekim çadırı, profesyonel fotoğraf makinesi, flashlar, aydınlatmalar, cansız mankenler ve gerekiyorsa canlı mankenler sayılabilir.

Tabi canlı bir manken kullanılacaksa makgöz ve kıyafet çeşitleri de gerekmektedir. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle telefonlar, özellikle en son çıkanlar, oldukça güzel kameralara sahiptirler. Bu yüzden bunlarla da oldukça güzel ve etkili çekimler yapılabilir. Kamera odak noktası ve ışığı iyi ayarlanmalıdır. Her ihtimale karşın çekimler bittikten sonra fotoğrafları yedeklenmelidir.

Ürün Çekimi Nasıl Olmamalıdır?

Ürün çekimi öncelikle müşteride “fotoğrafını gördüğüm ürün bu değil ki” algısını yaratmamalıdır. Kirli, yıpranmış ve eski ürünler kullanılmamalıdır. Ürün net bir şekilde görünmeli, aydınlatma ve flashlar dozunda kullanılmalıdır. Aksi takdirde renk farklılığı olabilir. Manken ya da fonlar çok karışık renklerde ve desenlerde olmamalıdır. Modellerin birçok açıdan pozları çekilmelidir.

Ceket - Yelek Ürün Çekimi Nedir?

Ceket - yelek ürün çekimi deyince ilk akla gelen erkek ürünleri olsa da pekâlâ kadın ürünlerini de kapsamaktadır. Hem yelek hem ceket, bir arada kullanılabileceği gibi ayrı ayrı da çekimleri yapılabilmektedir. Kıyafet ve tekstil ürünleri genelde canlı ya da cansız ürünlerde çekimi yapılmalıdır.

Çünkü düz bir fonda ya da kumaş üzerinde ürün doğru olarak görünemeyebilir. Bu yüzden müşterinin beğenmesi ve alması zorlaşır. Önemli olan ceketin ya da yeleğin tüketiciye ne kadar uygun olduğu ve kaçırılmayacak bir kombin olduğu izlenimini vermektedir.

Ceket - Yelek Ürün Çekimi Fikirleri

Ceket ve yelek ürün çekimi için öncelikle canlı manken tercih edilmesi en etkili yöntem olacaktır. Ürünler birbirleriyle kombin de yapılabilir ayrı ayrı da çekilebilir. Hatta mümkünse iki haliyle de kullanılmalıdır.

Böylece tüketicide fikir oluşmuş olur. Farklı modeller de aralarında uyum varsa kombinlenerek çekilebilir. Hem kadın hem de erkek modeller, kıyafet türüne göre tercih edilmelidir. Fazla aksesuar ya da renk kullanılmamalıdır.

Askılar da tercih edilebilir ancak modeller kadar ürünü iyi ve güzel sergilemeyebilirler. Manken askılıklar belki bir adım daha kullanışlı olabilir. Ürünler kesinlikle temiz, yeni ve ütülü olmalıdır. Gerekirse etek ya da pantolonla ya da aksesuar, ayakkabı, çantalarla kombinlenebilir. Ancak oldukça sade olanlar tercih edilmelidir.

Ceket - Yelek Ürün Çekimi Avantajları

Ceket ve yelek ürün çekiminde en büyük avantaj, tüketici manken üzerinde nasıl duracağını gördüğü için kendi üzerinde de görünümü ile ilgili bir fikir edinebilir. Doğru kombinle çekim gerçekleştiğinde müşteriler güzel görünümünden ve şık kombinden etkilenerek ürünü almaya yönelir.

Ceket - Yelek Ürün Çekimi Dezavantajları

Her insanın vücut formu ve orantısı aynı olmadığı için herkes olmasa da belli bir azınlık ürünleri denediğinde hayal kırıklığı yaşayabilir. Işık kullanımı renklerde farklılık yaratabilir. Bu da tüketicinin farklı bir ürün beklerken daha farklı bir ürünle karşılaşmasına sebep olabilir.

Ceket - Yelek Ürün Çekimi Kimler Yapabilir?

Kendi halinde ufak bir butik de ürün çekimi yapabilir, büyük bir tekstil zinciri de yapabilir. Önemli olan ne derecede kaliteye imkânın yettiğidir. İster profesyonel bir fotoğrafçı ister normal bir insan çekim yapabilir.

Ceket - Yelek Ürün Çekimi Nerede Yapılır?

Ceket ve yelek çekimi için uygun olan aslında canlı ya da cansız manken kullanımıdır. Bir fonda ya da düz bir yerde olması çok da tercih edilmez. Sade mekânlar, düz fonlar, açık alanlar tercih edilebilir. Ancak bunlar için yeterli imkan yoksa evde de düzgün ve oldukça sade bir ortam yaratılarak ürün çekimleri yapılabilir.

Ceket - Yelek Ürün Çekimi Ortalama Fiyat

Fiyatlar yaklaşık ve tahmini piyasa fiyatları olmakla birlikte örneğin bir dış mekân ürün çekimi, 750 – 1500 TL arasıdır diyebiliriz. Tabi ki de ürün sayısı, model sayısı, dış mekân özelliklerine bağlı olarak değişebilir.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder