BLOG

Android Telefonlarda DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android Telefonlarda DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android sistemde DNS değişikliği yapabilmek için pek çok yöntem kullanılmaktadır. DNS değiştirme, güvenlik sebebiyle tercih edilebileceği gibi, erişim sağlanamayan sitelere de erişim olanağı tanımaktadır. Kullanıcılar tarafından sıklıkla yapılan DNS değişikliklerini gerçekleştirmek için geliştirilen uygulamalardan yararlanılabileceği gibi, programsız da DNS değişikliği gerçekleştirmek mümkündür.

DNS Ne Demektir?

DNS, oldukça büyük olan host isimlerini IP adresine çevirmek için kullanılan bir sistemdir. Host isimleri, ortak veri tabanları ya da internet sistemleri üzerinde, bilgisayarların isimlerini ya da domainilerini göstermek için kullanılan isimlerdir. DNS sistemleri, isim sunucularından ve çözücülerinden oluşmaktadır. DNS sistemlerinin çalışma prensipleri, bir IP adresine karşılık isim bulmak için isim sunucusuna bağlanmak şeklinde gerçekleşmektedir. İnternet isimleri ve dolayısıyla DNS ayarları, ülkelere göre ayrılmaktadır. Herhangi bir internet adresinin sonunda bulunan tr, de, uk gibi kodlamalar, bu DNS’in bağlı olduğu ülkeyi temsil etmektedir. ABD, DNS gibi sistemleri yarattığı için, ABD için ülke belirten herhangi bir kod kullanılmamaktadır.

DNS’in Kullanım Amacı Nedir?

DNS kullanım amacı herkes tarafından anlaşılabilecek kadar basittir. Bu sistem, makine ve alan isimleri ile makine IP adreslerinin çift taraflı olarak değiştirilebilmesini sağlamaktadır. IP adresleri, gündelik hayat içinde, bilgisayar ve internet kullanıcıları tarafından kolay şekilde hatırlanabilecek bir kodlama sistemine sahip değildir. Bu sebeple, bu adresler ile sistem isimlerinin değiştirilmesi gerekmektedir.

DNS kullanımının ana amacı, ağ üzerinden gelecek IP adresleri ve alan isimleri ile ilgili sorgulamalara yanıt vermektir. DNS sisteminin bu sorgulamalara yanıt verebilmesi için, dünya çapında yaygın olarak “Berkeley Internet Name Domain (BIND)” yazılımı kullanılmaktadır. Kişiler, arama motorları aracılığıyla herhangi bir siteye erişmek istediklerinde, bu sorgulama sistemi çalışır ve kullanıcı ile aranan sitenin yerini tespit ederek iki unsuru bir araya getirir. Bazı sitelere girilmemesinin sebebi ise, bazı sitelerin bazı bölgelerde yasaklanmış olmasıdır. DNS sorgulama sisteminde, kişilerin bulunduğu yerlerle bu sitelerin bulunduğu yerler eşleştirilememekte ve kişiler bu siteleri kullanamamaktadır.

DNS değiştirme işlemi de kişilerin sahip oldukları DNS’lerin girmek istedikleri sitelerin yerini tespit edememelerinden doğan bir ihtiyacın giderilmesi için kullanılmaktadır. Kişi DNS ve IP adresini değiştirerek bu internet sitelerine erişim sağlayabilir.

Programsız DNS Değişikliği

Programsız DNS değişikliği yapmak mümkündür. Bu yöntemi kullanan kişilerin 3G ya da 4G hizmeti ile kullandıkları mobil verilerini kapatmaları ve bir Wi-fi üzerinden internet sağlamaları gerekmektedir. Bu yöntem mobil veri kullanıldığında gerçekleştirilememektedir. Android cihazlarda herhangi bir program kullanılmadan DNS değişikliği yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • DNS ayarları değiştirilmek istenen android telefonda “Ayarlar” menüsü açılır. Burada Wi-fi seçeneğine gidilerek aktif olarak kullanılan ağ adının üzerine uzunca basılır ve “Ağı değiştir” seçeneği seçilir.
 • Kullanıcının önüne açılan yeni pencereden “Gelişmiş seçenekler” kısmına tıklanır. Açılan seçenekler ile iki ayar daha görünür olur.
 • Ardından android telefonun IP adresi ayarlarını statik şekilde yapılıp yapılmadığı tespit edilir. Eğer IP adresi ayarları statik şekilde yapılmışsa, pencere üzerinde bulunan DHCP butonuna tıklanarak statik seçimi gerçekleştirilir.
 • Açılan pencere üzerinde DNS 1 ve DNS 2 pencereleri bulunur. Bu pencereler üzerine manuel giriş yapılmalıdır. Pencerelere, bağlanılmak istenen DNS numaraları yazılır. Her internet sitesinin kendine ait DNS 1 ve DNS 2 numarası bulunmaktadır. Sitelere ait DNS numaraları şu şekilde sıralanabilir:

Google DNS Adresleri

DNS 1: 8.8.8.8

DNS 2: 8.8.4.4

Open DNS Adresleri

DNS 1: 208.67.222.222
DNS 2: 208.67.220.220

Verizon DNS Adresleri

DNS 1: 4.2.2.1
DNS 2: 4.2.2.2

SmartViper DNS Adresleri

DNS 1: 208.76.50.50
DNS 2: 208.76.51.51

Norton DNS Adresleri

DNS 1: 198.153.192.1
DNS 2: 198.153.194.1

Uydunet DNS Adresleri

DNS 1: 62.248.80.161
DNS 2: 62.248.80.162

Safe DNS Adresleri

DNS 1: 195.46.39.39
DNS 2: 195.46.39.40

Dns Advantage DNS Adresleri

DNS 1: 156.154.70.1
DNS 2: 156.154.71.1

DNS 1 ve DNS 2 numaraları da girildikten sonra, yapılan işlemler kaydedilerek sonlandırılır. Böylelikle programsız şekilde DNS değiştirme işlemi de tamamlanmış olur.

Uygulama ile DNS Değişikliği

Uygulama ile DNS değiştirmek hem daha kolay olması hem de daha az zaman alması sebebiyle pek çok telefon kullanıcısı tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Uygulama üzerinden DNS ayarı değişiklikleri yapılması, uygulama kullanılmayan değişikliklerin aksine, mobil veri kullanımına da uygundur.

Türkiye’de özellikle, bir dönem Youtube, Twitter ve Wikipedia gibi platformlara erişimin kısıtlanması ya da tamamen kaldırılmasının ardından, DNS uygulaması kullanımı da artmıştır. Bu sebeple, telefon işletimlerinin uygulama mağazalarında çok sayıda DNS değiştirme uygulaması bulunmaktadır. En yaygın olan ve kullanıcıların en çok memnun kaldıkları uygulamalar şunlardır:

 • DNS Değiştirici (rootsuz): Bu uygulama, tamamen Türkçe destekli olması sebebiyle, kullanıcılar arasında en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Uygulamanın mobil ağları desteklemesi ve rootsuz çalışması sayesinde, DNS ayarı değiştirme oldukça hızlı ve kolay şekilde gerçekleşmektedir. Tablet ve telefonlara uyumlu olan uygulama ile yasaklı sitlere erişim mümkündür.
 • SuperVPNFree VPN Client: Sınırsız bant genişliğine sahip olan bu ücretsiz uygulama ile yüksek güvenlikli bağlantı olanağı da sağlanmaktadır. Coğrafi kısıtlamalara uğrayan web siteleri üzerinde de başarılı şekilde çalışan uygulama, Google Play üzerinden 1.354.723 kişi tarafından indirilmiştir.
 • DNS Anahtarı- Ağa Sorunsuz Bağlantı: Reklamsız kullanım olanağı tanıyan bu uygulama hem Wi-fi hem de mobil ağlar ile çalıştırılabiliyor. Engellenmiş ve kısıtlanmış web sitelerine giriş yapmayı sağlayan uygulamanın Google Play’da kullanıcılar tarafından aldığı puan ise 4,7.

Yönlendirici Üzerinden DNS Değişikliği

Yönlendirici üzerinden DNS değiştirme işlemi gerçekleştirildiğinde, o ağa bağlı tüm telefon, tablet ve bilgisayarlarda bulunan DNS ayarları da otomatik olarak değiştirilmiş olur. Bu yöntem sayesinde, kullanılan tüm cihazlarda ayrı ayrı DNS değişikliği yapılmasına gerek kalmadan zamandan tasarruf edilmiş olur. Yönlendirici üzerinden DNS değişikliği yapmak için şu adımlar izlenmelidir:

 • Öncelikle kişilerin kablosuz yönlendirici yönetici paneline giriş yapmaları gerekmektedir. Bu işlem için bir internet tarayıcısı sayfası açılarak, internet sitesinin yazılı olduğu çubuğa http://192.168.0.1/adresi girilir. Açılan sayfa üzerinde, istenilen kimlik bilgilerinin girişi sağlanır.
 • Bu işlemin ardından, ağ menüsü üzerinden “Wan” seçeneği seçilerek DNS ayarları üzerinde değişiklik sağlanır. Bu yöntemi kullanan kişilerin de herhangi bir program ya da uygulama indirmeleri gerekmemektedir. Ancak bu yöntem, uygulama kullanımına göre daha fazla uğraştırmaktadır.

DNS Değişikliği Kontrolü

DNS değişikliği kontrolü yapılması, yapılan değişikliklerin işe yarayıp yaramadığını anlamak için gerekli olan bir yöntemdir. DNS değiştirme işlemleri sırasında meydana gelebilecek herhangi bir sorun ya da kullanılan programın artık etkili olmaması, yapılan değişiklik işleminin de gerçekleşmemesine sebep olabilmektedir. DNS değiştirme işlemini doğrulamak için şu yöntemler izlenmelidir:

 • Kişi DNS ayarlarını yaptıktan sonra, herhangi bir internet tarayıcı sayfasını açarak https://www.opendns.com/welcome adresini yazmalı ve enter tuşuna basarak bu adrese gitmelidir.
 • Adrese gidildikten sonra açılan sayfa üzerinde, “OpenDNS’e Hoş Geldiniz” yazısı çıkıyor ise yapılan DNS değiştirme işlemi başarılı şekilde tamamlanmış demektir. Eğer bu yazı görüntülenemiyorsa işlem başarısız olmuştur. DNS değişikliği yapmak isteyen kullanıcılar, başka yöntemler deneyerek işlemi tekrar edebiilirler.
 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Blog Yorumları

Bu makaleye ilk yorumu siz yapın.

Makale ile alakalı aklınıza takılan sorularınızı paylaşın.

infoCreated with Sketch. Yorum yapan her okur, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
(E-Posta ve Telefon numaranız paylaşılmamaktadır.)
Mesaj Gönder